Prodej aut v Británii kvůli brexitu vzrostl pouze mírně

Prodej nových automobilů v Británii se v září zvýšil pouze o 1,3 procenta na 343.255 vozů, oznámil dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT). Jeho šéf slabý růst přičítá politické a ekonomické nejistotě vyplývající z brexitu. Zářijový růst byl mnohem slabší než na ostatních velkých trzích v Evropě, které zaznamenaly dvouciferný nárůst.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Brexit
doporučujeme

Loni v září prodej aut v Británii klesl zhruba o pětinu. Důvodem byl hlavně nový režim testování, kdy mnoho vozidel nebylo v prodeji, připomíná list Financial Times.

Letos v září se například ve Francii prodej aut zvýšil o 17 procent, v Německu o 22, v Itálii o 13 a ve Španělsku o 18 procent.

"Čekali jsme v září mnohem výraznější růst, srovnatelný s Francií, Německem, Itálií a Španělskem," uvedl šéf SMMT Mike Hawes. "Místo toho podrývá důvěru spotřebitelů politická a ekonomická nejistota. Potřebujeme na trh vrátit stabilitu - vyhnout se brexitu bez dohody a také dojednat s EU budoucí partnerství, abychom se vyhnuli clům a bariérám, které by mohly vést k růstu cen a omezit spotřebitelům možnost volby," dodal.

"To, jak se k 31. říjnu a po něm vyvine brexit, samozřejmě zásadně ovlivní výhled automobilového průmyslu," uvedl Howard Archer z analytické společnosti EY ITEM Club. Z tohoto odvětví se bez ustání ozývají hlasitá varování před škodou, kterou by způsobil brexit bez dohody, připomíná Archer.

Prodej vozů s naftovým motorem klesl již 30. měsíc za sebou, a to o 20 procent na 77.510. Aut s benzinovým motorem se prodalo o 4,5 procenta více, respektive 224.828. Prodej elektrických a hybridních aut se zvýšil, elektrických se prodalo 7710.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama