Prodej aut v Británii kvůli brexitu vzrostl pouze mírně

Prodej nových automobilů v Británii se v září zvýšil pouze o 1,3 procenta na 343.255 vozů, oznámil dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT). Jeho šéf slabý růst přičítá politické a ekonomické nejistotě vyplývající z brexitu. Zářijový růst byl mnohem slabší než na ostatních velkých trzích v Evropě, které zaznamenaly dvouciferný nárůst.

Brexit
doporučujeme

Loni v září prodej aut v Británii klesl zhruba o pětinu. Důvodem byl hlavně nový režim testování, kdy mnoho vozidel nebylo v prodeji, připomíná list Financial Times.

Letos v září se například ve Francii prodej aut zvýšil o 17 procent, v Německu o 22, v Itálii o 13 a ve Španělsku o 18 procent.

"Čekali jsme v září mnohem výraznější růst, srovnatelný s Francií, Německem, Itálií a Španělskem," uvedl šéf SMMT Mike Hawes. "Místo toho podrývá důvěru spotřebitelů politická a ekonomická nejistota. Potřebujeme na trh vrátit stabilitu - vyhnout se brexitu bez dohody a také dojednat s EU budoucí partnerství, abychom se vyhnuli clům a bariérám, které by mohly vést k růstu cen a omezit spotřebitelům možnost volby," dodal.

"To, jak se k 31. říjnu a po něm vyvine brexit, samozřejmě zásadně ovlivní výhled automobilového průmyslu," uvedl Howard Archer z analytické společnosti EY ITEM Club. Z tohoto odvětví se bez ustání ozývají hlasitá varování před škodou, kterou by způsobil brexit bez dohody, připomíná Archer.

Prodej vozů s naftovým motorem klesl již 30. měsíc za sebou, a to o 20 procent na 77.510. Aut s benzinovým motorem se prodalo o 4,5 procenta více, respektive 224.828. Prodej elektrických a hybridních aut se zvýšil, elektrických se prodalo 7710.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 12:01 Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Rakousko zesílí kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem

08.07.2020 11:33 Rakousko vydalo kvůli koronaviru varování před cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Lidé,…

Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

08.07.2020 10:15 Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy