Proti Merkelové a doleva? SPD čeká brutální souboj, píše německý tisk

Výběrem nového vedení, které je kritické vůči pokračování velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, se německá sociální demokracie (SPD) vyslovila proti vládě a vydala se levicovou cestou. Tak německá média hodnotí výsledek stranického hlasování, který do spolupředsednické funkce poslal Saskii Eskenovou a Norberta Waltera-Borjanse.

Německá vlajka

"Před dvěma lety ještě zvítězil rozum. Členové nejstarší německé strany se tehdy vyslovili pro další vstup do velké koalice," napsal dnes na webu deník Die Zeit s tím, že strana vytvoření vlády s Merkelovou nakonec podpořila i přes všeobecnou nechuť v pokračování kabinetu. Die Zeit toto rozhodnutí označil za státnické, neboť SPD se rozhodla upřednostnit zemi před stranou.

"To je historie," poznamenal deník k sobotnímu ohlášení výsledků. Sociální demokraté totiž do vedení strany poslali duo Eskenová a Walter-Borjans, které porazilo dvojici ministra financí Olafa Scholze a braniborské političky Klary Geywitzové. "Sociální demokraté se rozhodli hlasovat proti vládě, a věnovat se tak svým vlastním náladám," uvedl Die Zeit. Ten se domnívá, že strana už nestojí o pragmatismus, ale o ideologický fundamentalismus. "SPD už nechce sociální tržní hospodářství, ale demokratický socialismus," dodal list.

zdroj: YouTube

Deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) ve výsledku stranické volby vidí, že členská základna už má dost velké koalice, proto žádá nový začátek. "Toto rozhodnutí je obzvláště pro Olafa Scholze hořkou porážkou a možná i začátkem konce jeho velké politické kariéry. Vicekancléř SPD bez většiny ve straně je brutálně oslabený. Jeho kandidatura na kancléře je odpískaná," míní WAZ.

Nejenže podle WAZ popularita SPD klesá, SPD se teď stala i roztrženou stranou, kdy zastánci reálné politiky středu stojí proti levicovému křídlu. "Souboj o směřování bude brutální a nalezení nového začátku pro stranu velmi těžké," dodal WAZ.

Jako o žádosti nového začátku vyhodnotila výsledek předsednické volby i televize ARD, která se ale obává, že to straně i koaličnímu partnerovi přinese hádky. Členská základna podle ARD rozhodla proti postojům vedení strany. "Třiapadesát procent pro Norberta Waltera-Borjanse a Saskii Eskenovou je ranou pro stranický establishment," okomentovala televize výsledek stranické volby.

Bulvární list Bild psal o změnách ve vedení SPD jako o ráně a překvapení. "S tím sotva někdo počítal! I někteří sociální demokraté na pódiu měli ve tváři výraz překvapení," uvedl deník. Doplnil, že šok nezasáhl jen poražené v čele se Scholzem, pro kterého bylo hlasování debaklem, ale i celou berlínskou politiku, neboť je v sázce budoucnost velké koalice.

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

Související:

Právě se děje