Rakousko vyhostilo ruského diplomata, Moskva odpověděla stejně

Rakousko vyhostilo ruského diplomata, kterého označilo za nežádoucí osobu. Oznámilo to dnes rakouské ministerstvo zahraničí. Diplomat má alpskou republiku opustit do 1. září. Ruské velvyslanectví ve Vídni proti tomuto rozhodnutí protestovalo, považuje ho za nepodložené, uvedla ruská tisková agentura TASS. Moskva vzápětí odpověděla recipročním krokem, tedy vyhoštěním rakouského diplomata.

Rakouské ministerstvo zahraničí dnes agentuře APA potvrdilo informaci o vyhoštění diplomata v souvislosti s průmyslovou špionáží. Jako první ji přinesl deník Kronen Zeitung.

Agentura TASS napsala, že ruské velvyslanectví v Rakousku je "pobouřeno" rozhodnutím, "které škodí konstruktivním rusko-rakouským vztahům", a je přesvědčeno, že od Moskvy se dá brzy očekávat "zrcadlová reakce".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že Moskva chystá reciproční kroky, ale neupřesnil kdy. "Nějaká reakce bude," potvrdil Peskov podle agentury TASS.

Ruské ministerstvo zahraničí pak prohlásilo za nežádoucí osobu diplomata z rakouského velvyslanectví v Rusku. "Na ministerstvo zahraničí byl předvolán velvyslanec Rakouska v Moskvě Johannes Eigner. Velvyslanci byl tlumočen důrazný protest v souvislosti s neodůvodněným rozhodnutím rakouské strany o odebrání aktreditace ruskému diplomatovi a požadavkem, aby opustil rakouské území. Podle principu reciprocity byl v rámci odvetného opatření prohlášen za personu non grata diplomat rakouského velvyslanectví v Rusku," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva.

Rakouské ministerstvo zahraničí sdělilo, že rakouské orgány se rozhodly vyhostit ruského diplomata, protože jeho činnost je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Podle deníku Kronen Zeitung je diplomat podezřelý z několikaleté průmyslové špionáže a shromažďování informací ve spolupráci s rakouským občanem v jedné z rakouských technologických firem. Rakušan podle listu sám informoval o špionážních aktivitách vedení podniku. Rus údajně k případu odmítl vypovídat a odvolal se na svou diplomatickou imunitu.

Rakouské ministerstvo spravedlnosti v té souvislosti uvedlo, že v létě byl zastaven soudní proces s rakouským občanem, který se přiznal k hospodářské špionáži ve prospěch zahraničí a zaplatil "vysokou pěticifernou sumu" jsko pokutu. Vyhověl tím březnovému návrhu vídeňského státního zastupitelství.

Hlavní líčení trvalo necelé dvě hodiny a nebyli předvoláni žádní svědci, uvedla mluvčí zemského soudu ve Vídni. "Mohu vám ale potvrdit, že to zjevně byli ruští občané, jimž byly věci sdělovány," citovala APA mluvčí.

Neutrální Rakousko udržuje s Ruskem dobré vztahy. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádné ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin loni přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Související

Ilustrační fotografie.

Izrael odhalil několik špionů svého úhlavního nepřítele

Izrael řeší uprostřed konfliktů s hnutími Hamás a Hizballáh velkou nepříjemnost. Podařilo se zadržet sedm izraelských občanů podezřelých ze špionáže pro Írán, který obě zmíněná hnutí podporuje. Oznámila to izraelská tajná služba Šin Bet ve spolupráci s policií, informoval web Times of Israel. 

Více souvisejících

špionáž Rakousko Rusko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy