Razie na pašeráky lidí, ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 osob

Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie dnes zadrželi policisté ve Francii a Nizozemsku. Informovala o tom agentura Evropské unie pro justiční spolupráci Eurojust. Skupina osob je podezřelá, že zorganizovala nelegální cesty zhruba 10.000 Kurdů do Spojeného království. Používala k tomu chladírenské vozy i nafukovací čluny.

Francouzská policie
doporučujeme

"Při společné akci francouzských a nizozemských úřadů koordinované Eurojustem bylo zadrženo 23 osob podezřelých z pašování migrantů ve velkém rozsahu," uvedla v prohlášení agentura EU. Devatenáct osob zadrželi policisté ve Francii, čtyři v okolí Haagu. Policisté prohledali při razii také pět nemovitostí.

Cestu přes Lamanšský průliv pašeráci zařizovali migrantům, na které narazili na silničních odpočívadlech mezi francouzskými městy Poitiers a Le Mans. Za své služby získali podle Eurojustu asi 70 milionů eur (1,8 miliardy Kč). "Cena za cestu do Spojeného království, kterou si síť pašeráků účtovala, dosahovala i 7000 eur (176.000 Kč) na osobu," uvedla unijní agentura.

Počet pokusů, při kterých se migranti snaží dostat z kontinentální Evropy do Británie přes Lamanšský průliv, roste od konce roku 2018. Už před tím se ale pokoušeli migranti dostat na Britské ostrovy například na kamionech, které ve Francii čekaly na průjezd tunelem pod průlivem.

Dnes francouzské úřady oznámily, že zadržely během dvou akcí 24 migrantů, kteří se vydali na vody Lamanšského průlivu. Tato cesta je přitom vzhledem k rušné lodní dopravě i nevypočitatelnému zimnímu počasí značně nebezpečná. Od 1. ledna francouzská pobřežní stráž zadržela již 77 migrantů na cestě do Británie. V roce 2019 jich Francouzi či Britové zadrželi celkem 2758, tedy čtyřikrát více než v roce předcházejícím. Čtyři migranty našli na francouzských plážích loni mrtvé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy