Řecký soud přísně potrestal neonacisty. Do vězení jde šéf Zlatého úsvitu i bývalý europoslanec

Řecký soud dnes udělil trest 13 let vězení bývalému šéfovi krajně pravicové strany Zlatý úsvit Nikosi Michaloliakosovi, jehož minulý týden uznal vinným z vedení zločinecké organizace. Stejně vysoké tresty dostalo i pět dalších bývalých poslanců této strany, včetně europoslance Joannise Lagose. Informovala o tom řecká tisková agentura AMNA.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Příznivec strany, považované za neonacistickou, Jorgos Rupakias dostal dnes doživotí za vraždu levicového aktivisty a populárního rappera Pavlose Fyssase z roku 2013. Právě po této vraždě zahájila řecká justice vyšetřování členů této politické strany, jež vedlo k nynějšímu procesu, označovanému na řecké poměry za historický.

V procesu bylo souzeno 68 lidí, včetně téměř dvou desítek poslanců bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit i jednoho europoslance za tuto stranu. Minulý týden uznal soud v Aténách vedení strany vinné ze zločinného spolčení a Rupakise z vraždy antifašisty Fyssase. Téměř čtyři desítky členů a příznivců Zlatého úsvitu uznal soud vinnými z různých činů, včetně násilí vůči imigrantům.

Jeden z bývalých poslanců strany Zlatý úsvit dostal trest deset let vězení, další členy strany poslal soud za mříže na pět až sedm let za členství ve zločinecké organizaci.

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo za ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru. V roce 2014 získala i tři mandáty v Evropském parlamentu. Lagos se stal europoslancem loni v červenci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama