Řecký soud přísně potrestal neonacisty. Do vězení jde šéf Zlatého úsvitu i bývalý europoslanec

Řecký soud dnes udělil trest 13 let vězení bývalému šéfovi krajně pravicové strany Zlatý úsvit Nikosi Michaloliakosovi, jehož minulý týden uznal vinným z vedení zločinecké organizace. Stejně vysoké tresty dostalo i pět dalších bývalých poslanců této strany, včetně europoslance Joannise Lagose. Informovala o tom řecká tisková agentura AMNA.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Příznivec strany, považované za neonacistickou, Jorgos Rupakias dostal dnes doživotí za vraždu levicového aktivisty a populárního rappera Pavlose Fyssase z roku 2013. Právě po této vraždě zahájila řecká justice vyšetřování členů této politické strany, jež vedlo k nynějšímu procesu, označovanému na řecké poměry za historický.

V procesu bylo souzeno 68 lidí, včetně téměř dvou desítek poslanců bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit i jednoho europoslance za tuto stranu. Minulý týden uznal soud v Aténách vedení strany vinné ze zločinného spolčení a Rupakise z vraždy antifašisty Fyssase. Téměř čtyři desítky členů a příznivců Zlatého úsvitu uznal soud vinnými z různých činů, včetně násilí vůči imigrantům.

Jeden z bývalých poslanců strany Zlatý úsvit dostal trest deset let vězení, další členy strany poslal soud za mříže na pět až sedm let za členství ve zločinecké organizaci.

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo za ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru. V roce 2014 získala i tři mandáty v Evropském parlamentu. Lagos se stal europoslancem loni v červenci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 08:00 Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama