Kolik Romů žije na Slovensku? Podle nejnovější studie došlo ke změně

Tempo růstu romské populace na Slovensku se zvolňuje a stále větší část Romů žije v normálních podmínkách. Vyplývá to z výsledků nejnovější studie, jejíž výsledky dnes představil vládní zmocněnec pro Romy Ábel Ravasz. Nevládní i mezinárodní organizace dříve upozorňovaly, že část Romů na Slovensku bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Romové
doporučujeme

Podle odhadu nyní žije na pětimilionovém Slovensku 440.000 Romů. Podobná studie z roku 2013 jejich počet odhadla na zhruba 403.000 osob. Při sčítání lidu v roce 2011 se k romské národnosti přihlásilo jen zhruba 106.000 obyvatel.

"Z dat vidíme, že populační růst Romů na Slovensku se postupně zpomaluje a stále větší část z nich žije v normálních podmínkách. Početnější romská komunita žije v 804 obcích a městech po celém Slovensku," uvedl Ravasz. Menší skupiny Romů autoři studie během sběru dat od konce loňska do března letošního roku zjistili v dalších 373 obcích.

Podle Ravasze ke zlepšení situace členů romských komunit může pomoci zvýšení jejich životní úrovně. "V čím horších podmínkách rodina žije, tím je více dětí. Nefunguje rodinné ani finanční plánování," uvedl vládní zmocněnec.

Podle loňské analýzy slovenského vládního Institutu finanční politiky zdravotní stav romské menšiny na Slovensku je ve srovnání s většinovou populací výrazně horší, což se projevuje i v nižší naději dožití a vyšší kojenecké úmrtnosti Romů. Důvodem jsou špatné životní podmínky, ale i nedostatečné využívání zdravotní péče v romských komunitách.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama