Rozvolnění pro očkované získává podporu uvnitř německé vlády

Po německém ministrovi zdravotnictví Jensi Spahnovi podpořila návrh uvolnit epidemická opatření pro očkované také ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. Spahn o víkendu řekl, že vzhledem k minimálním rizikům šíření nákazy by mělo být očkování považováno za rovnocenné negativnímu testu, který Němcům otevírá obchody nebo terasy kaváren.

Jens Spahn
doporučujeme

Lambrechtová v rozhovoru v dnešním vydání deníku Bild řekla, že uvolnění podmínek pro očkované je logickým krokem.

"Je logickým krokem postavit na stejnou úroveň očkované a negativně otestované osoby," řekla ministryně spravedlnosti. "Nežijeme v žádném vrchnostenském státě, který základní práva podle libosti omezuje a zase navrací," uvedla. Je podle ní nutné zohlednit fakt, že od očkovaných je hrozba přenosu koronaviru minimální.

Studie z Izraele i dalších zemí, kterým se podařilo imunizovat velkou část populace, ukazují, že vakcína radikálně snížila riziko dalšího přenosu infekce. Vakcína tak chrání nejen očkované, protože viru komplikuje možnosti přenosu. Německý Institut Roberta Kocha, který je úřadem pro prevenci nemocí, vychází z toho, že lidé po dokončeném očkování, tedy po dvou dávkách preparátu, nejsou infekční.

"K tomu, kdo je plně očkován, může být pro cestování nebo nákupy přistupováno jako k němu, kdo má negativní test. To je důležitý poznatek, který nesmírně ulehčí všední život," řekl Spahn nedělníku Bild am Sonntag. Očkovaní by tak při cestách z epidemicky rizikových oblastí nemuseli v Německu do povinné karantény a nemuseli by předkládat vyžadované testy, díky očkovacímu průkazu by se také mohli ubytovat v hotelu. Na otázku, kdy by očkovaní takové výhody mohli získat, odpověděl ministr, že jakmile se podaří zlomit třetí vlnu.

Se Spahnovým postojem souhlasí i vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který v Německu patří k nejhlasitějším odpůrcům rozvolňování karanténních opatření. "Mělo by to platit ale až po druhém očkování," řekl poslanec. "Ukázalo se, že očkovaní se mohou jen zřídka nakazit a že oni sami nejsou pro druhé pravděpodobně infekční," vysvětlil Lauterbach v rozhovoru s mediální skupinou RND.

Proti brzkému zvýhodnění očkovaných se staví ministr vnitra Horst Seehofer. Ten chce k takovému řešení přistoupit až poté, co možnost nechat se očkovat bude mít každý obyvatel Německa. To by mělo být do konce léta, jak opakovaně ujišťuje kancléřka Angela Merkelová.

Epidemická situace v Německu se v posledních týdnech zhoršuje, spolkové země proto přistoupily k omezením, kdy v obchodech neprodávajících zboží denní potřeby je možné nakupovat až po předložení negativního testu. Některé regiony i přes nepříznivý vývoj pokusně uvolnily opatření tak, že výměnou za test je možné navštívit kino či divadlo nebo posedět na venkovní terase restaurací a kaváren.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 16:41 Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama