Rušení karantény budou řídit spolkové země, vláda Merkelové chce pojistku

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové přenechá odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření jednotlivým spolkovým zemím. V případě opětovného rychlého nárůstu počtu nakažených koronavirem v některém z regionů ale požaduje znovuzavedení omezení.

Přidejte svůj názor

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu závěrů pro dnešní jednání Merkelové s ministerskými předsedy spolkových zemí, o nichž informují německá média.

Šéfka německé vlády se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily, že už v květnu otevřou restaurace a hotely, aniž by vyčkaly dnešní koordinační schůzky. Merkelová přitom dosud počítala s tím, že o otevírání restaurací a hotelů se bude mluvit až v příštích týdnech.

Jak proto poznamenává například komentátor ARD, na dnešní schůzce už kvůli oznámeným krokům spolkových zemí není moc co koordinovat. To reflektuje i návrh závěrů ze strany berlínského kancléřství.

Je v nich například vyjádřen souhlas s otevřením všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu, s provozováním bezkontaktních sportů pod širým nebem či obnovením fotbalové bundesligy, i když bez diváků. Spolková vláda je také pro to, aby se do škol ještě před letními prázdninami vrátili všichni školáci.

Naopak nejméně do konce srpna mají být nadále zapovězeny akce s velkou návštěvností, jako jsou sportovní události, koncerty, festivaly, vesnické slavnosti či posvícenské zábavy. S tím zatím počítají i všechny spolkové země.

Celoněmecká vláda se v návrhu závěrů pro dnešní jednání zabývá i možností, že se někde objeví nové ohnisko infekce. Pokud počet nově infikovaných za sedm dní v některém z okresů či měst přesáhne 50 případů na 100.000 obyvatel, požaduje okamžité prosazený důrazných opatření. Konkrétní postup je ale znovu na jednotlivých spolkových zemích, které mají široké pravomoce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy