Rusko ovlivňuje britskou politiku? Utajování zprávy je ostudné, zlobí se Clintonová

Podle bývalé americké ministryně zahraničí a neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové je "nevysvětlitelné a ostudné", že britská vláda stále nepovolila zveřejnění parlamentní zprávy o možném ovlivňování britské politiky ze strany Ruska.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Hillary Clintonová
doporučujeme

Někdejší první dáma Spojených států se takto dnes vyjádřila v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC. Zpráva členů Dolní sněmovny souvisí s posledními britskými volbami i s referendem o členství v Evropské unii. Vláda odmítá, že by její publikaci účelově zablokovala kvůli nadcházejícím volbám.

zdroj: YouTube

Podle Clintonové existuje řada důkazů o tom, že Rusko se zaměřilo na brexitové referendum podobně, jako tomu podle amerických tajných služeb bylo v případě posledních prezidentských voleb v USA. Clintonovou v nich porazil republikánský kandidát Donald Trump, přičemž Rusko se podle závěrů zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera do voleb "plošně a systematicky" vměšovalo.

"Považuji to za nevysvětlitelné, že vaše (britská) vláda nechce zveřejnit vládní zprávu o ruském vlivu. Nevysvětlitelné a ostudné," řekla bývalá šéfka americké diplomacie ve vysílání BBC Radio 5 live. Všichni britští voliči si podle ní zaslouží možnost znát závěry zákonodárců ještě před tím, než půjdou 12. prosince volit nový parlament. To už se ale s největší pravděpodobností nestane, ani kdyby nyní Downing Street publikaci zprávy dala zelenou. Oficiálně ji totiž může zveřejnit pouze dolní komora parlamentu, a ta byla minulý týden rozpuštěna.

Výbor Dolní sněmovny pro bezpečnost a tajné služby na dokumentu pracoval 18 měsíců a vládě ji ke schválení předložil 17. října. Původně se čekalo, že bude zveřejněn na začátku minulého týdne. Podle britských médií mimo jiné obviňuje Rusko ze špionáže, podvratné činnosti a snahy ovlivňovat demokratická hlasování. Obsahuje například vyjádření britských tajných služeb ohledně ruských aktivit kolem referenda z června 2016, v němž Britové odhlasovali odchod své země z EU. Podle opozice vláda zveřejnění těsně před parlamentními volbami zablokovala, protože zpráva vypovídá o tocích ruských peněz směřujících do Konzervativní strany.

Členové vlády odmítají, že by publikaci zdržovali, materiál podle nich musí projít složitým schvalovacím procesem. "Je zcela normální, že zprávy, jako je tato, procházejí obdobím prověřování, které zabere několik týdnů," řekl dnes v televizi ITV náměstek ministra financí Rishi Sunak.

Zveřejnění dokumentu přitom již odsouhlasily britské bezpečnostní složky. Podle informací BBC proti odtajnění závěrů nevzneslo námitku žádné ministerstvo ani jiná vládní instituce a záležitost tedy má v rukách pouze premiér Boris Johnson a jeho tým.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský mladík šokoval soud. Řekl, proč shodil šestiletého chlapce z…

06.12.2019 21:24 K pokusu o vraždu se dnes u soudu v Londýně přiznal 18letý Jonty Bravery, který v srpnu shodil…

Lidé v Madridu pochodují za klima, účastní se i Thunbergová

06.12.2019 18:52 V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 18:31 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři Česka a Francie

06.12.2019 17:58 Evropská unie by měla usilovat o strategickou autonomii v obraně, aniž tím utrpí transatlantické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama