Rusko ovlivňuje britskou politiku? Utajování zprávy je ostudné, zlobí se Clintonová

Podle bývalé americké ministryně zahraničí a neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové je "nevysvětlitelné a ostudné", že britská vláda stále nepovolila zveřejnění parlamentní zprávy o možném ovlivňování britské politiky ze strany Ruska.

Hillary Clintonová
doporučujeme

Někdejší první dáma Spojených států se takto dnes vyjádřila v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC. Zpráva členů Dolní sněmovny souvisí s posledními britskými volbami i s referendem o členství v Evropské unii. Vláda odmítá, že by její publikaci účelově zablokovala kvůli nadcházejícím volbám.

zdroj: YouTube

Podle Clintonové existuje řada důkazů o tom, že Rusko se zaměřilo na brexitové referendum podobně, jako tomu podle amerických tajných služeb bylo v případě posledních prezidentských voleb v USA. Clintonovou v nich porazil republikánský kandidát Donald Trump, přičemž Rusko se podle závěrů zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera do voleb "plošně a systematicky" vměšovalo.

"Považuji to za nevysvětlitelné, že vaše (britská) vláda nechce zveřejnit vládní zprávu o ruském vlivu. Nevysvětlitelné a ostudné," řekla bývalá šéfka americké diplomacie ve vysílání BBC Radio 5 live. Všichni britští voliči si podle ní zaslouží možnost znát závěry zákonodárců ještě před tím, než půjdou 12. prosince volit nový parlament. To už se ale s největší pravděpodobností nestane, ani kdyby nyní Downing Street publikaci zprávy dala zelenou. Oficiálně ji totiž může zveřejnit pouze dolní komora parlamentu, a ta byla minulý týden rozpuštěna.

Výbor Dolní sněmovny pro bezpečnost a tajné služby na dokumentu pracoval 18 měsíců a vládě ji ke schválení předložil 17. října. Původně se čekalo, že bude zveřejněn na začátku minulého týdne. Podle britských médií mimo jiné obviňuje Rusko ze špionáže, podvratné činnosti a snahy ovlivňovat demokratická hlasování. Obsahuje například vyjádření britských tajných služeb ohledně ruských aktivit kolem referenda z června 2016, v němž Britové odhlasovali odchod své země z EU. Podle opozice vláda zveřejnění těsně před parlamentními volbami zablokovala, protože zpráva vypovídá o tocích ruských peněz směřujících do Konzervativní strany.

Členové vlády odmítají, že by publikaci zdržovali, materiál podle nich musí projít složitým schvalovacím procesem. "Je zcela normální, že zprávy, jako je tato, procházejí obdobím prověřování, které zabere několik týdnů," řekl dnes v televizi ITV náměstek ministra financí Rishi Sunak.

Zveřejnění dokumentu přitom již odsouhlasily britské bezpečnostní složky. Podle informací BBC proti odtajnění závěrů nevzneslo námitku žádné ministerstvo ani jiná vládní instituce a záležitost tedy má v rukách pouze premiér Boris Johnson a jeho tým.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama