Škůdce z Ameriky decimuje římské pinie

Nejsou věčné jako Město: majestátní borovice pinie v Římě, které jsou symbolem italské metropole, ohrožuje maličká puklice, která se sem dostala z Ameriky. Píše o tom agentura AFP.

Ilustrační foto

"Když nic neuděláme, tisíce římských pinií uhynou," předpovídá římský agronom Franco Milito. Odhaduje, že ve městě je na 60.000 pinií ve veřejném prostoru a dalších 30.000 na soukromých pozemcích. "Je to římský strom, který zdobí panorama, je třeba o něj pečovat," říká.

Jak uvádějí experti, šíření tohoto hmyzu (Toumeyella parvicornis) může vést v rozmezí dvou či tří let k úhynu stromů, které jsou již tak zasaženy městským prostředím.

"V prvním roce se pinie stává křehkou, druhý rok je už tvrdě zasažena," uvádí Patrizio Zucca, předseda sdružení agronomů v Římě. "Na jaře, když byla v Itálii vyhlášena karanténa kvůli koronaviru, se o tom ještě málo mluvilo, ale nyní je třeba bezodkladně jednat," soudí.

Krunýř puklice, který je hnědočervený a oválný, se podobá miniaturní želvě o velikosti tří milimetrů. Toumeyella parvicornis byla ještě před pěti lety v Itálii neznámá, ale poté, co řádila v oblasti Neapole, rozšířila se podél pobřeží směrem na sever až do italské metropole.

Puklice je jako malý upír, saje mízu stromu, prokousává jehlice, ale také kůru stromu. Produkuje bílé sladké výkaly, na nichž se usazují houby, a následně vzniká černá sněť, která pokrývá větve a kmen a brání fotosyntéze.

Profesor entomologie (studium hmyzu) na univerzitě Fridricha II. v Neapoli Antonio Pietro Garonna vysvětluje, že reprodukční cyklus samiček je přímo ďábelský: každá může snést 500 až 600 vajíček.

Samičky přežijí již oplodněné zimu a v únoru se živí mízou borovice. Koncem dubna kladou vajíčka a pak uhynou. To je první generace. Mladé puklice, tmavě oranžové a s nožičkami, se vydávají hodovat na borovicích. V tomto stádiu se už nemohou hýbat a bez deště je jejich úmrtnost velmi nízká.

Koncem srpna nastupuje třetí generace, a je-li počasí příznivé, narodí se na podzim čtvrtá generace, takže na jednom stromě je v listopadu obrovské množství puklic, vysvětluje profesor.

V Kampánii mnoho křehkých stromů uhynulo, ale jiné odolávají. "Puklice působí jako faktory přirozeného výběru. Možná je rozptylují vysoké teploty nad 35 stupňů Celsia. Změny klimatu s růstem letních teplot způsobují, že puklice budou trpět," říká profesor Garonna.

Zatím dochází k "masakru", říká agronom Vincenzo Topa a připomíná útok puklic na historický park se 1200 piniemi nad Neapolským zálivem, který v roce 1931 otevřel Benito Mussolini.

Fašistický vůdce rozšiřoval výsadbu borovic, zejména v Římě. Borovice pinie se staly symbolem Itálie a jejich latinský název pinus pinea byl nahrazen výrazem pino italico.

V Neapoli uhynula ze 10.000 borovic nejméně polovina, uvádí Vincenzo Topa.

V místě jejich původu, v Severní Americe, je soužití puklic s borovicemi poměrně dobré. Útoky puklic se především soustřeďují na školky vánočních stromků.

"V Evropě se naše borovice s tímto hmyzem nikdy nesetkaly a nemají obranný mechanismus," uvádí profesor Garonna. Hmyz přicestoval až do Karibské oblasti, kde zdecimoval až 90 procent borovic. V Kanadě puklice produkují jednu generaci za rok, ale na ostrovech se stálým klimatem se vystřídá pět až šest generací.

Regionální činitel Amadio Lancia chce být optimistou: situace v Římě a v Kampánii podle něho není nezvratná a postup puklice se na některých místech sám od sebe zastavil.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

26.11.2021 10:58 Aktualizováno Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Související:

Právě se děje

reklama