Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už dnes.

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Předseda trestního senátu nejvyššího soudu dopoledne četl hlavní části rozsudku soudu první instance v případu, dále pasáže z odvolání prokuratury, vyjádření právních zástupců rodiny Kuciaka a Kušnírové, jakož i obžalovaných. V přednesu písemných podání bude soud pokračovat i odpoledne.

Prokuratura předložila soudu nové důkazy, kterými chce zejména zvrátit osvobozující rozsudky nad Zsuzsovou a Kočnerem, který si odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek. Obžaloba tvrdí, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Prokurátor kromě jiného navrhl, aby nejvyšší soud nejen zrušil osvobozující verdikt nad Kočnerem a Zsuzsovou, ale aby případ odebral senátu soudu první instance, který v případu dříve rozhodoval.

Nejvyšší soud může například rozhodnutí Specializovaného trestního soudu potvrdit. Věc by ovšem také mohl vrátit k novému projednání. Odvolací soud totiž nemůže sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými.

Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková už předem naznačila, že pro případ konečného rozhodnutí nejvyššího soudu je připravena využit své oprávnění a podat vůči verdiktu mimořádný opravný prostředek. Takzvané dovolání by využila v případě, pokud by na základě informací ze soudního spisu očekávala jiné rozhodnutí.

Na líčení k nejvyššímu soudu dnes přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Případ Kuciakovy vraždy projednává u nejvyššího soudu trestní senát, kterému předsedá dlouholetý soudce Peter Paluda. Členkou tříčlenného senátu je také bývalá šéfka slovenského ústavního soudu Ivetta Macejková.

V případu Kuciakovy vraždy si po dřívějším doznání už odpykávají trest dva z původně pěti obviněných v tomto nejsledovanějším kriminálním případu v novodobých dějinách země. K vraždě Kuciaka, Kušnírové a jednoho podnikatele se přiznal bývalý voják a Szabóův bratranec Miroslav Marček. Soud mu za to vyměřil trest 25 let vězení. S policií zase spolupracoval zprostředkovatel reportérovy vraždy Zoltán Andruskó, který od soudu odešel s trestem 15 let.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje