Smer si přál přepravu zlata na Slovensko. Poslanci schůzi nechtějí

Nejsilnější slovenské vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nevyšel pokus o svolání mimořádné schůze parlamentu. Chtěla na ní usnesením požádat slovenskou centrální banku (NBS), aby přepravila z Británie do vlasti své zlaté rezervy. Poslanci dnes odpoledne neschválili program schůze.

Zlato

Šéf Směru-SD a expremiér Robert Fico zmíněnou iniciativu v době kampaně před parlamentními volbami minulý týden zdůvodnil kromě jiného nejistým vývojem kolem vystoupení Británie z EU a také hrozící finanční a hospodářskou krizí.

NBS vlastní bezmála 31,7 tuny zlata ve formě zlatých cihel, které má uloženy v britské centrální bance a které používá k investování. Banka uvedla, že za posledních deset let vydělala na souvisejících obchodech přibližně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

Fico rovněž naznačil, že Británii nepovažuje za důvěryhodného partnera. "Stěží lze po Mnichovu věřit i nejbližším spojencům, protože tehdy nás absolutně obětovali," uvedl Fico. Zlato z Británie podle něj už dříve stáhlo několik jiných evropských zemí.

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů podstoupit nacistickému Německu své pohraniční oblasti.

Ke schválení programu mimořádné schůze sněmovny ohledně návratu zlata v hodnotě asi 1,3 miliardy eur (33,2 miliardy Kč) na Slovensko chyběl jeden hlas. Při hlasování chybělo také několik poslanců Ficovy vlastní strany.

Slovenská centrální banka už letos na jaře informovala finanční výbor slovenské sněmovny, že ponechání zlata v Bank of England i po brexitu nepředstavuje žádná dodatečná rizika. Připomněla, že většina centrálních bank evropských zemí má zlato uloženo právě v Británii.

Kromě Směru-SD dnes ani slovenské opozici nevyšel pokus o svolání jiné mimořádné schůze sněmovny. Na ní chtěly opoziční strany projednat své návrhy zákonů, které jim z pokračující řádné schůze vyřadila koalice.

"Česká národní banka deponuje část drženého zlata v zahraničí, nicméně s ohledem na obchodní tajemství nezveřejňuje, u jaké protistrany je zlato uloženo. Stejně tak ČNB nezveřejňuje své budoucí záměry s devizovými rezervami, jichž je zlato součástí," řekla ČTK mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

V souvislosti s brexitem dodala, že mezi tradiční země, kde bývá zlato uloženo, patří také centrální banky Švýcarska, USA nebo také BIS (Banka pro mezinárodní platby), z nichž ani jedna není v členské zemi EU. "Při hledání místa uložení se vyhodnocují i jiné parametry než pouze členství v EU," uvedla mluvčí ČNB.

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

Související:

Právě se děje