Smer si přál přepravu zlata na Slovensko. Poslanci schůzi nechtějí

Nejsilnější slovenské vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nevyšel pokus o svolání mimořádné schůze parlamentu. Chtěla na ní usnesením požádat slovenskou centrální banku (NBS), aby přepravila z Británie do vlasti své zlaté rezervy. Poslanci dnes odpoledne neschválili program schůze.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Zlato
doporučujeme

Šéf Směru-SD a expremiér Robert Fico zmíněnou iniciativu v době kampaně před parlamentními volbami minulý týden zdůvodnil kromě jiného nejistým vývojem kolem vystoupení Británie z EU a také hrozící finanční a hospodářskou krizí.

NBS vlastní bezmála 31,7 tuny zlata ve formě zlatých cihel, které má uloženy v britské centrální bance a které používá k investování. Banka uvedla, že za posledních deset let vydělala na souvisejících obchodech přibližně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

Fico rovněž naznačil, že Británii nepovažuje za důvěryhodného partnera. "Stěží lze po Mnichovu věřit i nejbližším spojencům, protože tehdy nás absolutně obětovali," uvedl Fico. Zlato z Británie podle něj už dříve stáhlo několik jiných evropských zemí.

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů podstoupit nacistickému Německu své pohraniční oblasti.

Ke schválení programu mimořádné schůze sněmovny ohledně návratu zlata v hodnotě asi 1,3 miliardy eur (33,2 miliardy Kč) na Slovensko chyběl jeden hlas. Při hlasování chybělo také několik poslanců Ficovy vlastní strany.

Slovenská centrální banka už letos na jaře informovala finanční výbor slovenské sněmovny, že ponechání zlata v Bank of England i po brexitu nepředstavuje žádná dodatečná rizika. Připomněla, že většina centrálních bank evropských zemí má zlato uloženo právě v Británii.

Kromě Směru-SD dnes ani slovenské opozici nevyšel pokus o svolání jiné mimořádné schůze sněmovny. Na ní chtěly opoziční strany projednat své návrhy zákonů, které jim z pokračující řádné schůze vyřadila koalice.

"Česká národní banka deponuje část drženého zlata v zahraničí, nicméně s ohledem na obchodní tajemství nezveřejňuje, u jaké protistrany je zlato uloženo. Stejně tak ČNB nezveřejňuje své budoucí záměry s devizovými rezervami, jichž je zlato součástí," řekla ČTK mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

V souvislosti s brexitem dodala, že mezi tradiční země, kde bývá zlato uloženo, patří také centrální banky Švýcarska, USA nebo také BIS (Banka pro mezinárodní platby), z nichž ani jedna není v členské zemi EU. "Při hledání místa uložení se vyhodnocují i jiné parametry než pouze členství v EU," uvedla mluvčí ČNB.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 13:41 Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Uprchlíci nebo klimatické změny: Co je pro Evropu větší pohroma?

08.12.2019 11:32 V Maďarsku a jinde v Evropě aktivisté požadují opatření proti změně klimatu, ale politici tvrdí, že…

Pracovníci české ambasády v Berlíně mají zdravotní problémy. Viní azbest

08.12.2019 11:01 Část zaměstnanců českého velvyslanectví v Berlíně si stěžuje na zdravotní problémy, které přisuzují…

Francouzská starostka zakázala umírání o víkendu a svátcích

08.12.2019 10:40 Francouzská starostka zakázala 850 obyvatelům své vesnice La Gresle umírat v sobotu, v neděli a o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama