Smer si přál přepravu zlata na Slovensko. Poslanci schůzi nechtějí

Nejsilnější slovenské vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nevyšel pokus o svolání mimořádné schůze parlamentu. Chtěla na ní usnesením požádat slovenskou centrální banku (NBS), aby přepravila z Británie do vlasti své zlaté rezervy. Poslanci dnes odpoledne neschválili program schůze.

Zlato
doporučujeme

Šéf Směru-SD a expremiér Robert Fico zmíněnou iniciativu v době kampaně před parlamentními volbami minulý týden zdůvodnil kromě jiného nejistým vývojem kolem vystoupení Británie z EU a také hrozící finanční a hospodářskou krizí.

NBS vlastní bezmála 31,7 tuny zlata ve formě zlatých cihel, které má uloženy v britské centrální bance a které používá k investování. Banka uvedla, že za posledních deset let vydělala na souvisejících obchodech přibližně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

Fico rovněž naznačil, že Británii nepovažuje za důvěryhodného partnera. "Stěží lze po Mnichovu věřit i nejbližším spojencům, protože tehdy nás absolutně obětovali," uvedl Fico. Zlato z Británie podle něj už dříve stáhlo několik jiných evropských zemí.

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů podstoupit nacistickému Německu své pohraniční oblasti.

Ke schválení programu mimořádné schůze sněmovny ohledně návratu zlata v hodnotě asi 1,3 miliardy eur (33,2 miliardy Kč) na Slovensko chyběl jeden hlas. Při hlasování chybělo také několik poslanců Ficovy vlastní strany.

Slovenská centrální banka už letos na jaře informovala finanční výbor slovenské sněmovny, že ponechání zlata v Bank of England i po brexitu nepředstavuje žádná dodatečná rizika. Připomněla, že většina centrálních bank evropských zemí má zlato uloženo právě v Británii.

Kromě Směru-SD dnes ani slovenské opozici nevyšel pokus o svolání jiné mimořádné schůze sněmovny. Na ní chtěly opoziční strany projednat své návrhy zákonů, které jim z pokračující řádné schůze vyřadila koalice.

"Česká národní banka deponuje část drženého zlata v zahraničí, nicméně s ohledem na obchodní tajemství nezveřejňuje, u jaké protistrany je zlato uloženo. Stejně tak ČNB nezveřejňuje své budoucí záměry s devizovými rezervami, jichž je zlato součástí," řekla ČTK mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

V souvislosti s brexitem dodala, že mezi tradiční země, kde bývá zlato uloženo, patří také centrální banky Švýcarska, USA nebo také BIS (Banka pro mezinárodní platby), z nichž ani jedna není v členské zemi EU. "Při hledání místa uložení se vyhodnocují i jiné parametry než pouze členství v EU," uvedla mluvčí ČNB.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama