Soud v Rusku prodloužil Safronovovi vazbu o další tři měsíce

Moskevský soud dnes o tři měsíce prodloužil vazbu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, obviněnému z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou.

Ivan Safronov u soudu. (2.9.2020)
doporučujeme

"Soud vyhovuje žádosti vyšetřování o prodloužení vazby Safronova do 7. prosince," citovala agentura TASS z rozhodnutí soudkyně s tím, že soud jednal za zavřenými dveřmi vzhledem k tomu, že na případ se vztahuje utajení.

Safronov, který před svým zatčením na počátku července pracoval jako poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a ještě dříve působil v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější práci novináře. Obhajoba minulý měsíc podala generální prokuratuře stížnost na vyšetřovatele tajné služby FSB, který odmítl vysvětlit, z čeho je jejich klient vlastně přesně obviněn.

"Určitě se odvoláme," řekl po jednání listu Kommersant obhájce Ivan Pavlov. Obhajoba marně žádala soud, aby obviněného propustil z vazby do domácího vězení, nabízela kauci ve výši sedmi milionů rublů (asi dva miliony korun). Za Safronova se také hodlalo zaručit více než 140 novinářů, politiků a ochránců lidských práv.

Safronov se letos v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. V červenci jej FSB zatkla a obvinila z vlastizrady. Agentura TASS připomněla, že podle verze FSB Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 13:57 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Merkelová podle Die Welt pohrozila sousedům hraničními kontrolami

20.01.2021 12:05 Slova německé kancléřky Angely Merkelové o možném obnovení hraničních kontrol v případě, že okolní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama