Soud v Rusku prodloužil Safronovovi vazbu o další tři měsíce

Moskevský soud dnes o tři měsíce prodloužil vazbu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, obviněnému z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou.

Ivan Safronov u soudu. (2.9.2020)
doporučujeme

"Soud vyhovuje žádosti vyšetřování o prodloužení vazby Safronova do 7. prosince," citovala agentura TASS z rozhodnutí soudkyně s tím, že soud jednal za zavřenými dveřmi vzhledem k tomu, že na případ se vztahuje utajení.

Safronov, který před svým zatčením na počátku července pracoval jako poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a ještě dříve působil v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější práci novináře. Obhajoba minulý měsíc podala generální prokuratuře stížnost na vyšetřovatele tajné služby FSB, který odmítl vysvětlit, z čeho je jejich klient vlastně přesně obviněn.

"Určitě se odvoláme," řekl po jednání listu Kommersant obhájce Ivan Pavlov. Obhajoba marně žádala soud, aby obviněného propustil z vazby do domácího vězení, nabízela kauci ve výši sedmi milionů rublů (asi dva miliony korun). Za Safronova se také hodlalo zaručit více než 140 novinářů, politiků a ochránců lidských práv.

Safronov se letos v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. V červenci jej FSB zatkla a obvinila z vlastizrady. Agentura TASS připomněla, že podle verze FSB Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama