Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste napětí

Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o sebeurčení africké Západní Sahary v souladu s rezolucí OSN z počátku 90. let minulého století. Koaliční Unidas Podemos (UP) také španělskou vládu vyzvala k účinnější snaze zabránit vypuknutí nových bojů v této oblasti na severozápadě Afriky.

Ilustrační foto

Madrid ale nyní potřebuje podporu Maroka, které ovládá větší část Západní Sahary, včetně pobřeží, odkud připlouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy.

Před několika dny navíc fronta Polisario usilující o nezávislost Západní Sahary přerušila příměří s Marokem, dohodnuté v roce 1991. Informoval o tom dnes deník ABC.

"Španělská vláda musí v OSN usilovat o to, aby mise MINURSO splnila rezoluci č. 690 Rady bezpečnosti z 29. dubna 1991, která jí ukládá uspořádat referendum," uvádí se ve výzvě strany UP.

MINURSO je Mise OSN pro referendum v Západní Sahaře a byla zřízena v roce 1991. Tehdy se také Maroko a fronta Polisario dohodly na příměří a na budoucím referendu o sebeurčení Západní Sahary. To se ale kvůli zatím uspořádat nepodařilo.

Západní Sahara bývala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo na základě dohody z roku 1975 s Marokem a Mauritánií. Mauritánie se v roce 1979 nároků na území vzdala a většinu oblasti tak ovládlo Maroko. V roce 1976 ale vyhlásila osvobozenecká fronta Polisario vznik Saharské arabské demokratické republiky (SADR) a bojuje za nezávislost celého území Západní Sahary. SADR je od roku 1982 členem Africké unie (AU), OSN ani EU ji ale neuznává.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Velká část z jejích zhruba půl milionu obyvatel ovšem žije v uprchlických táborech v Alžírsku, zejména u města Tindúf. Polisario má pod kontrolou východní část území Západní Sahary, kterou Maroko rozdělilo ze severu na jih ochranným valem, v němž využilo členitost terénu i miny.

Minulý víkend vyhlásila fronta Polisario konec příměří, což zdůvodnila marockým zásahem proti protestům jejích příznivců u hranice s Mauritánií. Maroko tvrdí, že se pouze snažilo zprůjezdnit silnici u obce Karkarát, kterou protestující blokovali.

Kvůli migrační vlně na Kanárské ostrovy se v pátek do Maroka opět chystá španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který tento týden slíbil domácí opozici jednat s marockou vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Spolupráce Madridu s Rabatem vedla v posledním roce ke snížení migrace na jižní pobřeží Španělska i do jeho afrických enkláv Ceuta a Melilla hraničících s Marokem, na Kanárské ostrovy v Atlantiku se naopak migrace zvýšila oproti loňsku desetkrát.

Mnozí migranti k tomuto souostroví vyplouvají právě z oblasti Západní Sahary kontrolované Marokem, kde se nachází také tábory pro migranty. Z nich v posledních týdnech marocká vláda deportuje větší množství lidí do zemí jejich původu, napsal ve středu španělský server eldiario.es.

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje