Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste napětí

Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o sebeurčení africké Západní Sahary v souladu s rezolucí OSN z počátku 90. let minulého století. Koaliční Unidas Podemos (UP) také španělskou vládu vyzvala k účinnější snaze zabránit vypuknutí nových bojů v této oblasti na severozápadě Afriky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Madrid ale nyní potřebuje podporu Maroka, které ovládá větší část Západní Sahary, včetně pobřeží, odkud připlouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy.

Před několika dny navíc fronta Polisario usilující o nezávislost Západní Sahary přerušila příměří s Marokem, dohodnuté v roce 1991. Informoval o tom dnes deník ABC.

"Španělská vláda musí v OSN usilovat o to, aby mise MINURSO splnila rezoluci č. 690 Rady bezpečnosti z 29. dubna 1991, která jí ukládá uspořádat referendum," uvádí se ve výzvě strany UP.

MINURSO je Mise OSN pro referendum v Západní Sahaře a byla zřízena v roce 1991. Tehdy se také Maroko a fronta Polisario dohodly na příměří a na budoucím referendu o sebeurčení Západní Sahary. To se ale kvůli zatím uspořádat nepodařilo.

Západní Sahara bývala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo na základě dohody z roku 1975 s Marokem a Mauritánií. Mauritánie se v roce 1979 nároků na území vzdala a většinu oblasti tak ovládlo Maroko. V roce 1976 ale vyhlásila osvobozenecká fronta Polisario vznik Saharské arabské demokratické republiky (SADR) a bojuje za nezávislost celého území Západní Sahary. SADR je od roku 1982 členem Africké unie (AU), OSN ani EU ji ale neuznává.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Velká část z jejích zhruba půl milionu obyvatel ovšem žije v uprchlických táborech v Alžírsku, zejména u města Tindúf. Polisario má pod kontrolou východní část území Západní Sahary, kterou Maroko rozdělilo ze severu na jih ochranným valem, v němž využilo členitost terénu i miny.

Minulý víkend vyhlásila fronta Polisario konec příměří, což zdůvodnila marockým zásahem proti protestům jejích příznivců u hranice s Mauritánií. Maroko tvrdí, že se pouze snažilo zprůjezdnit silnici u obce Karkarát, kterou protestující blokovali.

Kvůli migrační vlně na Kanárské ostrovy se v pátek do Maroka opět chystá španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který tento týden slíbil domácí opozici jednat s marockou vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Spolupráce Madridu s Rabatem vedla v posledním roce ke snížení migrace na jižní pobřeží Španělska i do jeho afrických enkláv Ceuta a Melilla hraničících s Marokem, na Kanárské ostrovy v Atlantiku se naopak migrace zvýšila oproti loňsku desetkrát.

Mnozí migranti k tomuto souostroví vyplouvají právě z oblasti Západní Sahary kontrolované Marokem, kde se nachází také tábory pro migranty. Z nich v posledních týdnech marocká vláda deportuje větší množství lidí do zemí jejich původu, napsal ve středu španělský server eldiario.es.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

02.12.2020 12:38 Aktualizováno Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny…

Itálie představila očkovací plán, vakcínu proti covidu přednostně dostanou…

02.12.2020 12:35 Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou…

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:51 Aktualizováno Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 10:31 Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama