Stoltenberg: Mise NATO pokračují, státy by měly přidat na obranu

Šíření koronaviru nebude mít žádný vliv na mise Severoatlantické aliance ve světě a snižování počtů vojáků v Afgnánistánu bude pokračovat podle plánu. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož by zároveň vlády zemí aliance navzdory očekávaným ekonomickým dopadům pandemie měly dodržet své sliby a přidat peníze na obranu.

„Musíme chránit své zaměstnance a lidi, ale zároveň zajistit, aby NATO bylo v této kritické chvíli funkční,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci, na níž představil zprávu o činnosti NATO v loňském roce. Připomněl mimo jiné, že loni začala část členských zemí zvyšovat své rozpočty na obranu, avšak k cíli v podobě dvou procent hrubého domácího produktu má většina států včetně Česka ještě daleko.

Spojenecké země však očekávají velký ekonomický dopad omezení způsobených koronavirem a budou nuceny investovat značné sumy do zmírnění jeho následků.

#NATO Secretary General @jensstoltenberg presented his Annual Report for 2019 and outlined the Alliance’s response to the #COVID19 pandemic during a virtual press conference.Read more: https://t.co/q4BBetnQjy #SGReport pic.twitter.com/Vawf49fFUC

— Oana Lungescu (@NATOpress) March 19, 2020

Podle Stoltenberga by však nehledě na to měly státy myslet i na nárůst obranných příspěvků. Na ten dlouhodobě tlačí americký prezident Donald Trump, podle jehož názoru USA na bezpečnost svých spojenců finančně doplácí.

„Na základě národních plánů, které státy zaslaly NATO, očekávám, že své závazky dodrží. I když víme, že čelí složité situaci,“ prohlásil Stoltenberg.

Výdaje na armádu se podle něho spojencům vyplatí nejen s ohledem na obrannou roli aliance, ale i v současné krizové situaci.

„V mnoha aliančních zemích nyní ozbrojené složky pomáhají s logistikou, poskytují vojenské nemocnice a další kapacity,“ připomněl šéf NATO.

Spojenecké jednotky na misích ve světě nebo síly rychlé reakce v pobaltských státech podle něho zůstanou v plném nasazení bez ohledu na šíření viru. Žádný případ koronaviru mezi aliančními vojáky nebyl hlášen a příslušníci misí zavedli zvláštní hygienická opatření, dodal Stoltenberg.

V Afghánistánu podle něj bude NATO pokračovat v misi s cílem přimět radikální islamisty z hnutí Tálibán k uzavření míru s tamní vládou. Počet vojáků v afghánské mírové misi se podle dřívějších plánů sníží ze současných přibližně 16.000 sníží asi o čtvrtinu. Ze země se už začali stahovat američtí vojáci poté, co v únoru USA dojednaly s Tálibánem mírovou dohodu.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Afghanistán Tálibán USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy