Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s koronavirem

NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy, restaurace a sportoviště, která nadále fungují, poukazují profesoři Paul Franks a Peter Nilsson v komentáři pro server National Interest. Epidemiologové z Lundské univerzity dodávají, že se tak děje navzdory tomu, že počet lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 přesáhl 3 tisíce.

Ačkoliv nejvíce potvrzených případů má ze skandinávských zemí Norsko, ve Švédku nemoci podlehlo suverénně nejvíce lidí (110 v době psaní tohoto článku, pozn. redaktora), poukazují odborníci. Dodávají, že lidé nyní zujímají různé pozice a někteří tvrdí, že veřejná kritika úřadů pouze šíří nedůvěru obyvatel v době, kdy je zoufale potřeba, zatímco jiní věří, že Švédsko míří ke katastrofě biblických rozměrů a je třeba změnit kurz.

"Pravda je, že žádný z těchto názorů není odvozen z přímé zkušenosti s globální pandemií. Nikdo neví jistě, co leží před námi," pokračují experti. Vysvětlují, že během epidemií pomáhají volit reakce predikující modely, které hodnotí společenské a ekonomické dopady a potřebnou kapacitu nemocnic, ty ale vyžadují vstupní data, ideálně odvozená ze zkušenosti se srovnatelnou situací.

Víme, že kvalita těchto dat je nyní slabá, deklarují profesoři. Vysvětlují, že většina dat o covid-19 pochází z Číny a Itálie - případně infekčních nemocí jako ebola, chřipka, SARS nebo MERS -, ale demografie a sociální interakce se v jednotlivých zemích liší, v případě Švédska jde o malou populaci s jedinou skutečně metropolitní oblastí.

Ideálně potřebujeme data o šíření nemoci ve Švédku, ale to by vyžadovalo rozsáhlé testování, které zatím neběží, uvádějí Franks a Nilsson. Poukazují, že například nejsou k dispozici příliš spolehlivá data o příjmu pacientů a jejich úmrtnosti, která může být použita jako "levný odhad" místního přenosu a poskytnout výhled, s kolika mrtvými je nutné počítat.

Problémem je dvoutýdenní prodleva mezi diagnózou a úmrtím, tudíž jde o velmi pochybný ukazatel pro patřičná rozhodnutí, varují lékaři. Konstatují, že ve Švédsku úřady zahájily simulace nárůstu požadavků na nemocniční lůžka, tedy toho, o kolik budou muset nemocnice navýšit své kapacity, aby se popasovaly s množstvím vážných případů, respektive pacientů, kteří zřejmě budou potřebovat v následujících týdnech zvláštní péči.

Z těchto simulací jasně plyne, že švédská vláda očekává mnohem méně hospitalizací na 100 tisíc obyvatel než jiné země, například Norsko, Dánsko a Británie, deklarují epidemiologové. Dodávají, že podobný rozpor je i v počtu obětí, který odhadují britské a švédské vládní simulace, přičemž důvod spočívá v tom, že podle švédských úřadů u mnoha lidí nemoc proběhne bez příznaků a z ostatních nakažených bude pouze pětina vyžadovat hospitalizaci.

"Momentálně je těžké vědět, kolik lidí je asymtomatických, jelikož ve Švédku neexistuje strukturovaný screening a testy na protilátky, které by zjistily, kdo vlastně covid-19 měl a zotavil se," uvádějí Franks a Nilsson. Varují, že podstatné podcenění lůžkové kapacity by bylo devastující.

Nerovnoměrné šíření

Covid-19 se stejně jako v jiných zemích i ve Švédsku šíří nerovnoměrně a většina případů byla diagnostikována v oblasti Stockholmu či oblíbené lyžařské destinaci Jämtland na severu země, zatímco jiné regiony jsou alespoň prozatím relativně ušetřené, poukazují epidemiologové. Připomínají, že například v Malmö, třetím největším švédském městě, bylo hospitalizováno jen velmi málo pacientů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není pochyb, že epidemie se bude šířit, ale rychlost je sporná, konstatují profesoři. Dodávají, že švédské úřady jsou skeptické ohledně potřeby uzavření většiny země, byť se vedou diskuze o takovém opatření v oblasti hlavního města.             

Ve prospěch stávající švédské strategie mluví podle odborníků několik argumentů, například potřeba zachovat otevřené školy, aby rodiče dětí mohli chodit do práce v klíčových odvětvích. Infekční nemoci se mezi dětmi sice rychle šíří, ale komplikace při covid-19 jsou u nich vzácné, zdůrazňují Franks a Nilsson. Doplňují, že delší karanténa má také velké ekonomické dopady a v budoucnu může ohrozit zdravotnictví kvůli nedostatku zdrojů, což si může nakonec vyžádat více životů než pandemie koronaviru v blízké budoucnosti.

Sdílená imunita

Nejlepší odhady o poměru mezi počtem případů a úmrtí na covid-19 je momentálně 0,5-1 %, uvádějí experti. Připomínají, že u španělské chřipky v letech 1918-1919 byl tento poměr v severních oblastech Švédska 3 %, a to se země zotavovala z dopadů první světové války, přestože v ní byla neutrální.    

Švédsko tehdy ve srovnání s jinými zeměmi mělo méně rozvinutou dopravu a komunikační systémy, což původně přispělo ke zpomalení epidemie, vysvětlují lékaři. Dodávají, že z krátkodobého pohledu to bylo vnímáno jako pozitivní, ale díky tomu nebylo rychle dosaženo tzv. sdílené imunity, tedy infikaci dostatečného počtu lidí, kteří jsou pak vůči viru imunní, a během roku přišly další dvě vlny nemoci, přičemž ta druhá měla daleko větší počet obětí než první.   

"Na základě této lekce je nyní mnoho lidí ve Švédsku optimistických, že lze dosáhnout sdílené imunity," pokračují odborníci. Přiznávají, že ve srovnání se španělskou chřipkou je covid-19 méně závažný a mnoho nakažených zřejmě nemá žádné symptomy, což sice přispívá k jeho rychlému šíření, ale zároveň znamená, že práh skupinové imunity, tedy 60 %, může být v zemích, které intenzivně nebrzdí či nepotlačují jeho šíření, rychle dosažitelný.

Skupinová imunita může snížit riziko dalších vln epidemie a až se v budoucnosti budeme ohlížet na poučení z koronavirové pandemie, velká pozornost bude zřejmě věnována úspěchu či selhání původní švédské relativně laxní strategie, očekávají profesoři. Dodávají, že nejde pouze o bezprostřední ztráty na životech během pandemie, ale také o její dlouhodobější negativní sociální a ekonomické dopady, které mohou vést rovněž k úmrtím.

S ohledem na momentálně nerovnoměrné a relativně mírné šíření viru ve Švédsku se tamní úvodní strategie nemusí ukázat jako nezodpovědná, míní Franks a Nilsson. Přesto očekávají, že země v budoucnu zavede striktnější opatření v závislosti na šíření nákazy, především v městských oblastech a s ohledem na míru tlaku na zdravotnický systém.

Související

Více souvisejících

Švédsko lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy