Tři země EU převezmou část migrantů z lodí na Maltě

Trojice zemí Evropské unie chce převzít část ze čtyř stovek běženců, které v neděli pustila do svého přístavu Malta. Oznámil to dnes mluvčí Evropské komise, podle něhož nabídly malému středomořskému státu pomoc Francie, Portugalsko a Lucembursko. Brusel podle něj chystá podporu pro země ochotné přebírat migranty v rámci dlouhodobé azylové strategie, kterou zveřejní začátkem léta.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Malta o víkendu povolila vylodění stovek lidí ze čtyř karanténních lodí. Migranti čekali až několik týdnů na plavidlech pronajatých maltskou vládou, zatímco Valletta vyzývala další unijní země, aby se části z nich ujaly.

Dosud se o nespecifikované počty migrantů přihlásily tři západoevropské země. "Oceňujeme to a vyzýváme další státy, aby daly najevo svou podporu," sdělil dnes novinářům mluvčí komise Adalbet Jahn.

Malta a Itálie s ohledem na koronavirovou krizi prohlásily, že jejich přístavy nejsou pro běžence bezpečné. Migranti do těchto zemí po léta připlouvají na vratkých lodích často z Libye a platí za to pašerákům. Mnozí ztroskotají. Malta proto vyvíjí tlak na Brusel a ostatní členské státy EU, aby je mohla rychle přeposílat dál.

Jednorázová řešení však podle komise nejsou žádoucí. "Je jasné, že nutně potřebujeme trvalejší a spolehlivější přístup," prohlásil dnes mluvčí Jahn. Brusel chce podle něho v rámci chystané migrační strategie státy motivovat, aby se do přejímání uprchlíků z přetížených jihoevropských zemí zapojovaly dlouhodobě.

Středomořské státy přitom usilují o to, aby migrační pravidla počítala s povinnými kvótami pro každou unijní zemi. Státy střední a východní Evropy včetně Česka to však odmítají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídry EU čeká summit. S omezeným doprovodem a bez podání rukou

15.07.2020 21:21 Po téměř pěti měsících se v pátek opět osobně sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské…

Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

15.07.2020 20:28 Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové…

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama