Turisté dostali na krétském letišti pokutu, nevyplnili formulář

Nejméně dva němečtí turisté, kteří přiletěli dnes z Berlína na Krétu, dostali pokutu 500 eur (asi 13.500 Kč) za to, že před cestou na tento řecký ostrov nevyplnili speciální formulář. Ten vyžadují místní úřady kvůli tomu, aby mohli cestující dohledat v případě pozitivního testu na koronavirus. O pokutě pro turisty informovala dnes agentura DPA i řecká média.

Řecko
doporučujeme

Pokutovaní turisté novinářům na letišti v Heraklionu (Iráklio) řekli, že je o nutnosti vyplnit před cestou formulář neinformovala ani cestovní kanclář ani úředníci na letišti v Berlíně.

Podle agentury DPA jde o první případ, kdy řecké úřady sáhly k pokutě. Dosud bylo podle DPA možné tento formulář vyplnit i osobně na řeckém letišti. Reakci řeckého ministerstva turistiky se DPA nepodařilo získat.

Řecko se po několikaměsíčním omezení cestování kvůli pandemii covidu-19 znovu otevřelo zahraničním turistům v polovině června, kdy zrušilo restrikce na lety ze tří desítek evropských zemí do Atén a Soluně. Ostatní řecká letiště se pro zahraniční linky otevřela 1. července.

Všichni cestující do Řecka musí nejpozději 24 hodin před vstupem do země vyplnit elektronický formulář, v němž uvedou základní data o své cestě a hlavně adresu ubytování v Řecku kvůli tomu, aby byli dohledatelní v případě pozitivního testu na covid-19. Po vyplnění formuláře dostanou emailem QR kód, z něhož se podle určitého algoritmu generují podle čísla cestující, kteří jsou na letišti podrobeni testu na covid-19.

Řecká televize také informovala o případu řecké turistky, která dostala pokutu 300 eur při příletu na letiště v metropoli Kréty za to, že formulář vyplnila méně než 24 hodin před odbavením.

Turisté, kteří vstupují do Řecka pozemní cestou z Bulharska, se musí od tohoto týdne prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. K tomuto opatření místní úřady sáhly poté, co se prokázala nákaza koronavirem u desítek turistů, kteří do Řecka přicestovali z této sousední balkánské země.

Šíření koronaviru SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, zvládlo Řecko podle řady expertů relativně velmi dobře, a to zejména díky včasnému zavedení opatření proti šíření nákazy. Dosud se v zemi potvrdilo 3939 případů nákazy, z toho 193 lidí v souvislosti s ní zemřelo. Za posledních 24 hodin zaznamenaly místní úřady 35 nakažených, včetně 13 turistů, a žádné úmrtí, oznámilo dnes večer ministerstvo zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 22:09 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 21:56 Aktualizováno Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama