Turisté dostali na krétském letišti pokutu, nevyplnili formulář

Nejméně dva němečtí turisté, kteří přiletěli dnes z Berlína na Krétu, dostali pokutu 500 eur (asi 13.500 Kč) za to, že před cestou na tento řecký ostrov nevyplnili speciální formulář. Ten vyžadují místní úřady kvůli tomu, aby mohli cestující dohledat v případě pozitivního testu na koronavirus. O pokutě pro turisty informovala dnes agentura DPA i řecká média.

Řecko
doporučujeme

Pokutovaní turisté novinářům na letišti v Heraklionu (Iráklio) řekli, že je o nutnosti vyplnit před cestou formulář neinformovala ani cestovní kanclář ani úředníci na letišti v Berlíně.

Podle agentury DPA jde o první případ, kdy řecké úřady sáhly k pokutě. Dosud bylo podle DPA možné tento formulář vyplnit i osobně na řeckém letišti. Reakci řeckého ministerstva turistiky se DPA nepodařilo získat.

Řecko se po několikaměsíčním omezení cestování kvůli pandemii covidu-19 znovu otevřelo zahraničním turistům v polovině června, kdy zrušilo restrikce na lety ze tří desítek evropských zemí do Atén a Soluně. Ostatní řecká letiště se pro zahraniční linky otevřela 1. července.

Všichni cestující do Řecka musí nejpozději 24 hodin před vstupem do země vyplnit elektronický formulář, v němž uvedou základní data o své cestě a hlavně adresu ubytování v Řecku kvůli tomu, aby byli dohledatelní v případě pozitivního testu na covid-19. Po vyplnění formuláře dostanou emailem QR kód, z něhož se podle určitého algoritmu generují podle čísla cestující, kteří jsou na letišti podrobeni testu na covid-19.

Řecká televize také informovala o případu řecké turistky, která dostala pokutu 300 eur při příletu na letiště v metropoli Kréty za to, že formulář vyplnila méně než 24 hodin před odbavením.

Turisté, kteří vstupují do Řecka pozemní cestou z Bulharska, se musí od tohoto týdne prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. K tomuto opatření místní úřady sáhly poté, co se prokázala nákaza koronavirem u desítek turistů, kteří do Řecka přicestovali z této sousední balkánské země.

Šíření koronaviru SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, zvládlo Řecko podle řady expertů relativně velmi dobře, a to zejména díky včasnému zavedení opatření proti šíření nákazy. Dosud se v zemi potvrdilo 3939 případů nákazy, z toho 193 lidí v souvislosti s ní zemřelo. Za posledních 24 hodin zaznamenaly místní úřady 35 nakažených, včetně 13 turistů, a žádné úmrtí, oznámilo dnes večer ministerstvo zdravotnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama