Uprchlíci se prokopávají do EU. Maďarská policie odhalila dva tunely

Maďarští policisté objevili na hranici se Srbskem dva tunely, které měly sloužit migrantům. Uvedla to agentura APA s odvoláním na maďarské policejní prezidium. Vláda v Budapešti během vrcholící migrační krize v roce 2015 nechala podél jižní hranice postavit plot s ostnatým drátem, aby zabránila běžencům v cestě do Maďarska.

Policie uvedla, že 34 metrů dlouhý tunel se nacházel u obce Ásotthalom, druhý měřil téměř 22 metrů a byl u vsi Csikéria. Tvrdí, že je strážci zákona našli brzy poté, co byly vyhloubeny, a už je zasypali. Jejich vchody byly ukryty pod roštím. V tunelech nebyly žádné vzpěry, a tak hrozilo, že se zřítí.

U podzemního průchodu u Ásotthalmu policisté zadrželi 44 migrantů, kteří se pokoušeli dostat ze Srbska do Maďarska. Tunelem u Csikérie se podle vyšetřovatelů nepodařilo proniknout nikomu.

Agentura APA připomíná, že běženci, kteří přicházejí ze Srbska a chtějí požádat o azyl v Maďarsku, tak mohou udělat jedině v tranzitních zónách Röszke a Tompa na hranicích mezi oběma zeměmi.

Vládu konzervativního premiéra Viktora Orbána kvůli její tvrdé protiimigrační politice často kritizují mezinárodní organizace o ochránci lidských práv. Maďarské úřady například obviňují, že běžence nechávají úmyslně hladovět.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Maďarsko Srbsko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy