V Německu protestují tisíce odpůrců opatření proti koronaviru, v centru Varšavy se jich sešlo asi tisíc

Tisíce odpůrců opatření proti koronaviru se dnes podle agentury DPA sešly v Mnichově a Hannoveru. V bavorské metropoli protestní pochod v centru předčasně skončil, protože na něj přišlo více než úřady povolených 500 lidí a téměř nikdo z nich neměl roušku. Policie přerušila i pozdější hlavní shromáždění, kterého se podle strážců pořádku účastnilo až 10.000 lidí místo nahlášených 5000.

Demonstrace v Německu proti opatřením proti koronaviru
doporučujeme

I na této demonstraci, která se koná na Terezině louce (Theresienwiese), dějišti světoznámých pivních slavností, mezi sebou lidé nedodržovali předepsané rozestupy a nenasadili si roušky. Podle internetového portálu focus.de policisté demonstrující vyzývá, aby se rozptýlili po celém prostranství.

Do Hannoveru se sjelo přes den asi 350 lidí na pochod městem, během kterého padala hesla jako "falešná pandemie". Na večerní demonstraci se očekává až 2000 účastníků, naplánovány jsou ale i protesty proti této akci, ohlásil je Německý odborový svaz (DGB) a organizace Levicová mládež.

Velké shromáždění odpůrců nařízení zavedených v souvislosti s koronavirem i vyznavačů různých spikleneckých teorií o covidu-19 zažil předminulou sobotu Berlín. Na této demonstraci se protestující, mezi kterými byli i příznivci krajní pravice, prodrali až na schody před vchodem do historické budovy Spolkového sněmu. To vyvolalo rozhořčené reakce u velké části německých politiků.

V Lipsku dnes příznivci levice protestují proti evropské migrační politice a čínské vládě. Největší město v Sasku minulý víkend zažilo tři noci násilných demonstrací proti rostoucím cenám nemovitostí a postupu policie při zásahu proti squatterům. Podle policistů za těmito nepokoji stáli stoupenci krajní levice.

Asi tisícovka odpůrců opatření proti šíření koronaviru i lidí, kteří si myslí, že politici a média schválně zveličují nebezpečí covidu-19, se dnes sešla i v centru Varšavy. Na svých internetových stránkách o tom informuje Gazeta Wyborcza.

Demonstranti se setkali před sídlem Sejmu, dolní komory parlamentu, odkud pak vyrazili na pochod centrem Varšavy. Jejich hlavním heslem je "Nedopustíme další lockdown". Podobně jako jinde v Evropě i polská vláda letos na jaře na několik týdnů omezila svobodu pohybu, lidé museli co nejvíce zůstávat doma a vycházet jen kvůli nejnutnějším potřebám.

Účastníci dnešního protestu nesouhlasí s nošením roušek, kterým říkají "náhubky" nebo "hadry". Promluvil k nim nacionalistický, ultrakatolický politik Gregorz Braun nebo neúspěšný kandidát v letošních prezidentských volbách Pawel Tanajno, který se v uplynulých měsících postavil do čela protestů proti zmrazení hospodářského života kvůli pandemii covidu-19.

Lidé protestují nejen proti opatřením proti šíření koronaviru, ale i proti pokrytectví politiků. "Pan premiér bez roušky, pan (bývalý) ministr zdravotnictví (Lukasz) Szumowski na dovolené ve Španělsku. Oni se nám vysmívají za to, že nám vzali svobodu," řekl Tanajno. Polské ministerstvo zahraničí lidem doporučuje, aby do Španělska, pokud to není nutné, nejezdili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko žaluje řecký deník kvůli titulku. Prý vulgárně uráží Erdogana

21.09.2020 15:26 Turecko podniklo právní kroky proti řeckému bulvárnímu deníku Dimokratia za jeho titulek, který…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 15:24 Aktualizováno Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama