V Pobaltí se akcí na podporu Bělorusů zúčastnili i prezidenti

I litevský prezident Gitanas Nauséda a jeho předchůdkyně Dalia Grybauskaitéová se dnes postavili do živého řetězu asi 50.000 lidí, který vedl z Vilniusu k přibližně 30 kilometrům vzdáleným hranicím s Běloruskem.

Gitanas Nauséda
doporučujeme

Akce nazvaná Cesta svobody se konala na znamení solidarity s Bělorusy, demonstrujícími již třetí týden proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka a pro demokratické změny ve své vlasti.

"Je důležité dát vědět Bělorusům, že nejsou osamoceni," řekla Grybauskaitéová podle serveru Delfi a vyzvala k mezinárodní izolaci Lukašenkova režimu a zavedení ekonomických sankcí.

Server připomněl, že 23. srpna 1989 se více než milion lidí drželo za ruce v živém řetězu sahajícím z litevského hlavního města přes lotyšskou Rigu až do Tallinu, metropole Estonska, aby světu předvedli, že Estonsko, Litva a Lotyšsko touží zbavit se sovětské okupace a obnovit svou nezávislost.

"Litva před 30 lety shodila okovy, spolu s bratry Lotyši a Estonci, když ohlásila světu, že už jsme svobodni, svobodni duchem. Dnes přišla řada na naše bratry Bělorusy," prohlásil Nauséda podle serveru Tut.by.

V Rize na akci na podporu Bělorusů přislo podle ruské redakce BBC asi 400 lidí, včetně lotyšského prezidenta Egilse Levitse.

Akci na znamení solidarity s běloruskými občany pořádal v Česku spolek Milion chvilek pro demokracii. České a evropské politiky vyzval k co nejrychlejšímu vyhlášení plošných ekonomických sankcí. "Individuální sankce nestačí a plošné sankce jsou to jediné, čeho se vládci Lukašenko a (ruský prezident Vladimir) Putin obávají," uvedlo hnutí na facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie prodlouží otcovskou dovolenou, sedm dní bude povinných

24.09.2020 08:47 Délka otcovské dovolené ve Francii se prodlouží ze stávajících 14 na 28 dní, informuje agentura AFP…

Německo má opět přes 2000 nových případů covidu, mnohem menší ČR je tom hůř

24.09.2020 08:35 Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama