Dalia Grybauskaitéová (prezidentka Litvy)

Dalia Grybauskaitė, litevská prezidentka

EU bude k žádosti Británie vstřícná, řekla litevská prezidentka. Jak to vidí Babiš?

Ostatní členské státy Evropské unie s velkou pravděpodobností vyhoví žádosti britské premiérky Theresy Mayové o odklad odchodu její země z EU. Otázkou, kterou musí dnes na summitu vyřešit, je délka tohoto zdržení. Novinářům to v Bruselu připomněla litevská prezidenta Dalia Grybauskaitéová, když při příchodu zmínila místo Mayovou požadovaného 30. června jen možnost prodloužení na konec května.
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Kerčská krize se opět vyostřuje. Ukrajina vyšle bojové lodě, Litva zavádí protiruské sankce

O osudu ukrajinských námořníků zadržených v listopadu ruskými silami v Kerčském průlivu u poloostrova Krym bude možné jednat až po skončení soudního procesu s nimi. V Miláně to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zatímco Lavrov zdůrazňoval, že ukrajinští námořníci porušili zákon, a proto budou souzeni, ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak dal dnes v televizi najevo, že znovu vyšle do Kerčského průlivu ukrajinské vojenské lodě. Litva se rozhodla zavést sankce proti Rusům, kteří se na incidentu podíleli.
Papež František

Papež přiletěl do Litvy, varoval před nedostatkem tolerance v Evropě

Vilnius - Svou bolestnou minulost spojenou se sovětskou a nacistickou okupací by měla Litva využít jako podnět k prosazování tolerance na evropském kontinentu. Po příletu do Vilniusu to dnes řekl papež František. Hlava římskokatolické církve v litevské metropoli zahájila čtyřdenní návštěvu pobaltských republik. V Litvě stráví dva dny, po jednom pak v Lotyšsku a v Estonsku.
Dalia Grybauskaitė, litevská prezidentka

Pobaltí nepochybuje o spojenectví s USA. Ani kvůli Trumpovým výrokům

Vilnius - Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump v rozhovoru s listem The New York Times řekl, že rozhodnutí o ochraně Pobaltí by záleželo na tom, do jaké míry tyto státy dodržují své spojenecké závazky. Pobaltské státy však i přes tyto výroky o americkém spojenectví nepohybují.
Dalia Grybauskaitéová, litevská prezidentka (vpravo)

Putin se chová se jako Stalin, nebo Hitler, řekla litevská prezidentka

Vilnius - Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová přirovnala taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina ve vztahu k Ukrajině k postupu, k němuž se uchylovali diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin. V rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Focus rovněž řekla, že Moskva se snaží přemluvit pobaltské státy k opuštění NATO výměnou za levnější ropu a zemní plyn.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy