Ve Francii bylo při sobotních demonstracích zadrženo 95 osob

Ve Francii bylo při sobotních protestech proti bezpečnostnímu zákonu zadrženo 95 osob. Uvedl to dnes francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. V některých městech vypukly během protestů násilnosti a střety s policií, při kterých bylo zraněno 67 příslušníků pořádkových sil. Francouzi již potřetí demonstrovali proti bezpečnostnímu zákonu, který byl schválen v prvním čtení. Vláda už ale slíbila přepracovat nejspornější z jeho ustanovení.

Demonstrace ve Francii
doporučujeme

Nejsilnější konflikty byly zaznamenány na demonstraci v Paříži. V hlavním městě bylo vzato do policejní vazby 25 demonstrantů podezřelých z násilností, informuje agentura AFP. Podle ministra vnitra bylo v Paříži zraněno 48 příslušníků pořádkových sil. Pět policistů bylo zraněno také v Nantes na západě Francie.

Sobotních protestů, jež se uskutečnily v 90 městech, se podle ministerstva vnitra zúčastnilo 52.000 lidí. To je podstatně méně než minulý týden, kdy odhady ministerstva mluvily o 133.000 účastnících, zatímco organizátoři vyčíslili účast na půl milionu osob.

V pondělí se vláda zavázala, že nejspornější část zákona stáhne a přepracuje. Jedná se o článek 24, který zakazoval zveřejnění snímků a záběrů, na kterých by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních sil. Část demonstrujících ale v sobotu žádala kompletní stažení zákona.

Ministr vnitra Gérald Darmanin odmítl, že by obsah článku 24 byl včleněn do nového zákona proti radikálnímu islámu, který má vláda projednat ve středu, píše deník Le Monde. Návrh totiž obsahuje ustanovení, které až pěti lety vězení trestá šíření "se zlými úmysly" soukromých informací, na základě kterých by bylo možné dohledat totožnost či místo pobytu osob, jež jsou veřejnými činiteli. Ustanovení by se tak stahovalo nejen na policisty, ale také na některé další státní zaměstnance, například na učitele.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 15:07 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama