Ve Francii začala druhá fáze rozvolňování, Pařížané si po dlouhé době zašli na kávu

V Paříži se dnes poprvé od března částečně otevřely kavárny a restaurace, zatím jen na předzahrádkách. K typickým kulatým stolkům se opět usadili hosté. Francie oficiálně vstoupila do druhé fáze rozvolňování opatření přijatých kvůli koronavirové epidemii. Urychlila se obnova výuky na základních a středních školách a nově Francouzi mohou v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Nejviditelnějším znamením postupného navracení země k normálu je ve francouzské metropoli částečné obnovení vyhlášeného kavárenského života, informuje France24. Pařížané, kteří se v posledních měsících museli spokojit s jídlem i kávou s sebou, se dnes opět mohli ke svému oblíbenému nápoji nebo tatarskému bifteku posadit.

Pařížská radnice zatím povolila jen předzahrádky. Interiéry kaváren a restaurací zůstanou zákazníkům uzavřeny do 22. června. Provozovatelé kaváren však musí i pod širým nebem mezi stolky dodržovat alespoň metrové odstupy. Pro město, které je známé svými malými židličkami a kavárenskými kulatými stolky o průměru 50 centimetrů, které se často navzájem dotýkají, bude dodržování distančního pravidla mnohde znamenat snížení venkovní kapacity o více polovinu, poznamenala agentura AP.

Pařížská radnice nově až do 30. září umožnila provozovatelům podniků rozšířit zahrádky mimo obvyklé hranice. Provozovatelé podniků však musí podpisem stvrdit slib, že budou respektovat chodce, udržovat čistotu venkovních prostorů nebo že nebudou rušit místní obyvatele nadměrným hlukem. Někteří restauratéři si však stěžují, že příslušnou listinu nedostali a že podrobnosti jsou zmatečné.

Xavier Denamur, který vlastní pět populárních kaváren a bister ve čtvrti Marais, má ze znovuotevření smíšené pocity. "Je úžasné, že konečně otvíráme, ale venkovní zóna je pouze zlomkem vnitřního prostoru," řekl Denamur. Například jeden z jeho barů La Belle Hortense bude mít nyní kapacitu pro pouhých osm hostů místo obvyklých 126. Dva ze tří venkovních stolků podle něj musely být odstraněny.

Také podle BBC pařížští kavárníci pociťují směsici naděje a obav. Naděje spočívá v tom, že lidé budou tak prahnout po návratu k dřívějšímu životu a že mají tolik úspor, že se opět vrátí na svá oblíbená místa. Budou ale lidé chtít posedět za podmínky, že budou obsluhováni číšníky s rouškami a budou odrazováni od hovoru s ostatními zákazníky? Naštěstí dnešní slunný den naznačil, že Pařížany chuť na posezení u kávy nepřešla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

12.07.2020 14:58 Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé…

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

12.07.2020 13:00 Nedělní finále polských prezidentských voleb rozhodne o dalším směřování politiky našich severních…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Německo hlásí 248 nových případů koronaviru, v Rakousku přibylo 114…

12.07.2020 11:16 Aktualizováno Německo hlásí dalších 248 potvrzených případů koronavirové nákazy za poslední den. Dohromady dosud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy