"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil politiku V4

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa Conteho se "oddělila od lidu". V projevu na akci krajně pravicové strany Bratři Itálie opět kritizoval sílící levici v Evropě a její politiku, která podle něj podporuje migraci, informovala italská média.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

"V Itálii se vláda oddělila od lidu," řekl Viktor Orbán s narážkou na nový koaliční kabinet vytvořený protestním Hnutím pěti hvězdy (M5S) a středolevicovou Demokratickou strano (PD). "Vidím, že se levice vrací, že se všude dostává k moci, přivádí migranty a zvedá daně. Stále ty samé chyby, z minulosti se vůbec nepoučili," dodal. Levice podle něj doufá, že migranti budou její budoucí voliči.

Maďarský premiér podle agentury MTI mimo jiné slíbil Itálii pomoc Maďarska v boji proti migraci. Jestliže se země Apeninského poloostrova "konečně zaváže chránit své hranice, pomůžeme jí v tom, stejně jako ve vracení migrantů, kteří jsou již v Itálii, zpět domů", řekl.

Orbán přitom odmítl Conteho výčitku, že země visegrádské skupiny - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko - v oblasti migrační politiky Římu nijak nepomohly. Budapešť podle jeho slov nemůže Itálii pomoci, když ta "na své území pouští migranty odevšad".

Řada západoevropských politiků si podle maďarského premiéra myslí, že masy migrantů, kteří jsou jiní než křesťanská většina, vytvoří novou, kvalitativně vyšší smíšenou společnost. "Střední Evropa si to ale nemyslí, protože z toho nevzejde integrace: nebudou žít společně, ale odděleně," zdůraznil Orbán.

Téma migrace bylo v posledních letech zdrojem značného napětí mezi Bruselem a Orbánem, jehož vláda prosazuje přísnou imigrační politiku. Maďarsko se v době vrcholící migrační krize podobně jako Česko či Polsko odmítlo podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl, kteří na cestě do Evropy dorazili do Itálie či Řecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odklad brexitu opět na stole, Johnson poslal žádost do Bruselu

20.10.2019 07:53 Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s…

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama