Brexitový vyjednavač Barnier má koronavirus, lídři EU mu přejí brzké uzdravení

Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU v rozhovorech o budoucí podobě vzájemných vztahů unie s Británií po brexitu, dnes oznámil, že byl pozitivně testován na nový koronavirus. V prohlášení zveřejněném na twitteru dodal, že se cítí dobře a neklesá na mysli.

Michel Barnier
doporučujeme

"Chtěl bych vás informovat, že jsem byl pozitivně testován na #COVID19. Cítím se dobře, neklesám na mysli," napsal Barnier. Dodržovat prý bude všechny pokyny, a stejně se zachová také jeho tým. "Můj vzkaz všem, kdo jsou také zasaženi nebo v izolaci: Společně se toho dostaneme," dodal dlouholetý francouzský a evropský politik a diplomat.

Podporu Barnierovi na twitteru vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel, který mu popřál brzké uzdravení. Podobně zareagovala i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Sama německá politička podle mluvčího EK byla osobně v kontaktu s Barnierem naposledy přibližně před dvěma týdny. Von der Leyenová se v současnosti cítí dobře a nejeví žádné příznaky nemoci, dodal mluvčí Eric Mamer.

"Doporučili jsme všem zaměstnancům, kteří byli s Michelem Barnierem v kontaktu, potřebnou prevenci," uvedl Mamer. Velká většina z přibližně 32.000 zaměstnanců komise pracuje od pondělka z domova.

Druhé kolo rozhovorů, které se původně mělo konat v Londýně tento týden, bylo kvůli epidemii koronaviru zrušeno už minulý čtvrtek. Plán na jednání prostřednictvím videokonference se dosud neuskutečnil.

Podle mluvčího Mamera se obě strany momentálně zabývají analýzou návrhů, které si vzájemně předložily ve středu. Komise je připravena zajistit pokračování rozhovorů navzdory současné situaci, dodal mluvčí. Někteří unijní činitelé se však již dříve vyjádřili, že bez osobních setkání nebude možné plnohodnotné vyjednávání obnovit.

Mnoho expertů nyní míní, že kvůli problémům způsobeným koronavirem bude nutné prodloužit přechodné období, ve kterém se Británie ocitla po odchodu z Evropské unie 31. ledna, připomněl bruselský server Politico. Britská vláda nicméně zatím trvá na tom, že se bude držet plánovaného časového rozvrhu. Navzdory pandemii chce tak Londýn s Bruselem dohodu o budoucích vztazích po brexitu nadále dojednat do konce roku. V opačném případě by totiž Británie musela do konce prodlouženého přechodného období dodržovat povinnosti srovnatelné se členy EU, ačkoli již na chod unie nemá žádný vliv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama