Kompromis Merkelové zachránil Evropany před dopady pandemie, tvrdí politolog

NÁZOR - V týdnech před summitem Evropské rady vyhrožovaly vlády Polska a Maďarska vetováním schváleného rozpočtu EU a fondu v hodnotě 1,8 bilionu eur na ekonomické zotavení z koronavirové pandemie, poukazuje politolog Ivan Krastev. Ředitel sofijského Centra pro liberální strategie v komentáři pro server New York Times připomíná, že Varšava a Budapešť podmiňovaly svůj souhlas zrušením záměru Evropské komise, aby bylo čerpání evropského rozpočtu podmíněno dodržováním principů a norem právního státu.

Umění kompromisu

Filozof Avishai Margalit se narodil v roce 1939 a většinu života prožil v Izraeli, zemi, která se vždy pohybovala na hraně míru a války, uvádí Krastev. Za nepřekvapivé proto považuje to, že Margalitovo myšlení se zaměřovalo na politický kompromis, především pak otázky, nakolik je takový kompromis projevem politické dospělosti a morální odpovědnosti a za jakých podmínek je morálně přijatelný.

Margalit je přesvědčen, že v liberální společnosti nemůže být kompromis sprostým slovem, ale to, co označuje za "prohnilý kompromis", může podle něj liberální společnost zničit, vysvětluje politolog. "Měli bychom být posuzováni spíše dle našich kompromisů než našich ideálů a norem. Ideály nám mohou hodně říct o tom, jací chceme být. Ale kompromisy nám říkají, jací jsme," cituje filozofa.  

Autor komentáře pokládá otázku, jak by Margalit posuzoval německou kancléřku Angelu Merkelovou na základě kompromisu, který dojednala s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a polským premiérem Mateuszem Morawieckým na evropském summitu z minulého týdne, a nakolik jde o kompromis, či onen "prohnilý kompromis".

Pětadvacet ze sedmadvaceti zemí EU přivítalo podmínku dodržování právního státu coby garanci, že peníze evropských daňových poplatníků nepůjdou do kapes vládních kruhů, konstatuje Krastev. Dodává, že pro Maďarsko a Polsko byl ale souhlas s principem "žádný právní stát, žádné evropské peníze" porušením národní suverenity a evropských smluv.

"Po porážce Donalda Trumpa ve Spojených státech osiřelí polští a maďarští pravicoví lídři přijeli na summit oděni do sebevražedných pásů," pokračuje odborník. Vysvětluje, že vyhrožovali zablokováním rozpočtu a paralýzou EU v kritickém momentu pandemie a ekonomického kolapsu, nebudou-li jejich požadavky vyslyšeny.

V posledním dějství dramatu ale Varšava a Budapešť své veto stáhly na základě kompromisu, že princip dodržování právního státu bude sice uplatňován, ale ne dříve než v roce 2022, tedy před dalšími parlamentními volbami v Maďarsku, nastiňuje Krastev. Připomíná, že mnoho představitelů občanské společnosti apelovalo na Merkelovou, aby na kompromis nepřistoupila.

Kdo zvítězil, se teprve ukáže

Historik Timothy Garton Ash napsal, že úspěch takového "nestydatého vydírání" umožní populistickým, xenofobním, nacionalistickým vládnoucím stranám v Maďarsku a Polsku jednat dle své vůle, dostávat za to štědré peníze a navíc "kousat do německých a holandských rukou, které je krmí", uvádí politolog. Dodává, že průzkumy veřejného mínění ukázaly, že většina poláků a Maďarů se vetem svých vlád navíc nesouhlasila.

Dle svých liberálních kritiků Merkelová kompromisem s maďarskými a polskými představiteli podtrhla vše, co je problematické na EU - nedostatek vize, zaměření se na přežití a tvrdý realismus, poukazuje expert. Konstatuje, že dle tohoto výkladu kancléřka také zradila proevropské síly v obou zemích.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Skutečně Merkelová chybovala v úsudku, že poskytnout peníze zápolícím Evropanům během devastující zdravotní krize je lepší způsob obrany evropských hodnot než zbavit neliberální vlády evropských prostředků?" táže se politolog. Soudí, že filozof Margalit by spíše sympatizoval s rozhodnutím kancléřky, jelikož kompromis - i když není prohnilý - nikdy nebude vítězstvím principu.

Blokování evropského rozpočtu v době, kdy Británie zřejmě opustí EU bez dohody, by mohlo vyvolat novou vlnu euroskepticismu, která by ohrožovala samotné přežití Unie, bojí se Krastev. Domnívá se, že Merkelová dohodou vyslala silný signál běžným Evropanům, že na solidaritu se v nejpotřebnější chvíli nezapomíná, a odhalila prázdnost slov Varšavy a Budapešti o suverenitě, protože jedinou věcí, o níž se tamní vlády zajímají, je setrvání u moci.

Mnoho liberálů považuje kompromis Merkelové za vítězství neliberálních sil v Evropě, ale podle politologa se mýlí. Polská vláda totiž jen těsně přežila poté, co jedna z politických stran vládnoucí koalice označila kompromis a "kapitulaci", a přestože maďarská provládní propaganda označuje dohodu za úspěch, nedávné hojně propírané změny volebního zákona cílené na fragmentaci opozice považuje Krastev za zřetelný signál, že Orbánovo znovuzvolení není poprvé za deset let jednoznačné.   

Politiku kompromisu přirovnává odborník k japonskému sumu, kde vítězí ten, kdo vytlačí soupeře z kruhu, nikoliv ho zničí. Proto se zřejmě ukáže až za několik let, zda Merkelová uzavřela ušlechtilý, nebo nedůvtipný kompromis, míní politolog. Dodává, že v srdci liberální politiky není neochota ke kompromisu, ale schopnost rozlišit mezi kompromisem a "prohnilým kompromisem".

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Angela Merkelová Polsko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy