Medveděv se opět stal ruským premiérem

Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes podle očekávání vyslovila souhlas s tím, aby se předsedou nové ruské vlády stal dosavadní premiér Dmitrij Medveděv. Státní duma tak vyšla vstříc návrhu prezidenta Vladimira Putina, který podle agentury TASS už necelou hodinu poté podepsal dekret o Medveděvově jmenování.

Setrvání Putinova nejbližšího politického souputníka v čele kabinetu duma schválila především díky hlasům vládní strany Jednotné Rusko, která má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu. Pro jmenování Medveděva premiérem hlasovalo 374 ze 433 poslanců. Proti jich bylo 56.

Putin na úvod dnešního zasedání dolní komory parlamentu svůj návrh na ponechání Medveděva předsedou vlády energicky hájil. Poukázal přitom na dosavadní dobrou práci premiérova týmu v nesnadných podmínkách, v nichž se Rusko v posledních letech nacházelo. Prohlásil, že typickými pro kabinet byly "demokratičnost, otevřenost dialogu a diskusím, vstřícnost vůči smysluplným návrhům a opodstatněné kritice". "Všechno toto se stalo profesionálním stylem předchozí vlády," řekl prezident.

Medveděv poté před poslance předstoupil s návrhem svého programu na další období. Důraz přitom kladl na zlepšování životní úrovně lidí a na rozvoj nejrůznějších ekonomických odvětví.

Mimo jiné slíbil, že se v nejbližší době nebudou zvyšovat daně z příjmu obyvatelstva. Naproti tomu vláda hodlá brzy přijít s návrhy změn týkajících se důchodového věku. Prozradil také, že Rusko bude muset v příštích šesti letech vynaložit o osm bilionu rublů (2,7 bilionu korun) více, aby splnilo úkoly stanovené v dekretu, který tento týden podepsal Putin.

Podle ústavy by nový premiér měl po svém jmenování do týdne předložit prezidentovi návrh na složení vlády. V médiích se spekuluje, že kabinet opustí vicepremiéři Igor Šuvalov, Olga Goloděcová a Sergej Prichoďko.

Související

Více souvisejících

Dmitrij Medveděv Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy