Ukrajina nesmí do NATO, hřímá Kreml. Jaceňuk uklidňuje východ země

Moskva/Kyjev - Ukrajina musí v budoucnu zůstat neutrální zemí, která nevstoupí do NATO. Dlouhodobý požadavek Kremlu dnes zopakoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň volal po přijetí právních záruk ukrajinské neutrality. Moskva je podle něj příští týden připravena jednat o budoucnosti země s novým ukrajinským vedením, Spojenými státy a Evropskou unií, uvedla agentura Reuters. Rusko dnes rovněž oznámilo, že nevydá Kyjevu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Šéf ruské diplomacie již před dvěma týdny prohlásil, že Ukrajina by se měla stát neutrální federací, která zaručí autonomii jednotlivým oblastem. Dnes Lavrov uvedl, že by měly existovat právní záruky této neutrality, a zdůraznil, že Moskva je proti vstupu sousední země do NATO.

Ministr dnes rovněž potvrdil, že Rusko je příští týden připraveno vést čtyřstranná jednání o ukrajinské budoucnosti. Jejich součástí bude podle něj také téma ruských dodávek plynu Ukrajině.

Krymský parlament dnes jednomyslně přijal novou ústavu, která tuto autonomní ukrajinský poloostrov prohlašuje za nedílnou součást Ruské federace. Pro novou ústavu hlasovalo všech 88 přítomných poslanců. Krymský parlament má 100 členů. Základní zákon začne platit po zveřejnění v krymském parlamentním věstníku. Předseda parlamentu Vladimir Konstantinov ještě před hlasováním řekl, že ústava by mohla platit od soboty 12. dubna.

Text ústavy označuje Krymskou republiku za právní a demokratický stát v rámci Ruské federace, území republiky pak za nedílnou součást Ruské federace.

Jaceňuk uklidňuje situaci na východě

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je dnes na východě země, kde se snaží zklidnit situaci zejména v Doněcku, kde má v plánu jednat s představiteli místních správních úřadů a policie.

Situace v Doněcku zůstává neměnná už od začátku týdne. Proruští aktivisté se zbraněmi ovládají jak oblastní správu v Doněcku, tedy obrovský komplex budov v centru, tak státní úřadovnu ukrajinské zpravodajské služby SBU v Luhansku.

Zdroj: YouTube

Premiér Arsenij Jaceňuk, ministr vnitra Arsen Avakov a první vicempremiér Vitalij Jarema teď v Doněcku ujišťují obyvatele, že ruština jim zůstane jako jejich hlavní jazyk, že na úřadech budou moci psát vše v ruštině, informuje Rozhlas.cz.

Parlament připravuje také zákon o jazyku, který chce předložit mezinárodním ověřovatelům – Benátské komisi, Radě Evropy či parlamentnímu shromáždění, aby měl všechny náležité standardní parametry a obyvatelé východu se necítili ukřivděni ve svých jazykových právech.

Jaceňuk dále prohlásil, že parlament by měl urychleně přijmout zákon o místním referendu, které otevře cestu k projevení skutečné vůle národa východu, ne přes jeho samozvané představitele, kteří okupují budovy důležité pro chod provincie.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Arsenij Jaceňuk Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy