Proč boeing letěl nad bojovou zónou? Nebe bylo uzavřeno, jenže...

Brusel - Před čtvrteční tragédií malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou neexistovalo žádné varování, že by něco mohlo hrozit letadlům letícím v dostatečné výšce. Novinářům to dnes v Bruselu řekli letečtí experti z evropských institucí. Vzdušný prostor v oblasti prý nadále využívaly zhruba tři čtvrtiny letů, které tam prolétávaly před vypuknutím krize.

S vyšetřováním leteckých nehod obeznámení odborníci také uvedli, že podle jejich informací se na místo nehody, které je v rukou proruských separatistů, zatím nedostal ukrajinský vyšetřovací tým. Kyjev tak podle nich nyní nemá informace o tom, kde se nacházejí takzvané černé skříňky z letadla. Separatisté však údajně souhlasili s příměřím, které by mělo umožnit mezinárodní vyšetřování tragédie.

Oborník z evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol dnes vysvětlil, že Ukrajina užívání vzdušného prostoru nad východem země omezila na počátku měsíce až do určité letové hladiny. Tu pak ještě 14. července zvýšila na úroveň 32.000 stop (9600 metrů), která byla platná ve čtvrtek. Let MH17 malajsijských aerolinií se však pohyboval výše, tedy v povolené oblasti.

Nad uzavřeným prostorem prý až do události dál létalo zhruba 75 procent strojů, zbývající čtvrtina se rozhodla trasy změnit sama na základě vlastního vyhodnocení situace. "Neexistovalo varování na národní, ani na mezinárodní úrovni," poznamenal jeden z odborníků. Nyní většina aerolinií na základě doporučení Eurocontrolu oznámila, že trasy letů mění.

"V souvislosti s leteckým neštěstím letounu Malaysian Airlines u Doněcku se České aerolinie rozhodly až do odvolání nevyužívat vzdušný prostor v oblasti východní a jihovýchodní Ukrajiny pro provoz svých pravidelných linek. Společnost má pro všechny spoje, které původně touto oblastí prolétávaly, připravené alternativní tratě, včetně všech nezbytných provozních povolení. Linky do Rostova na Donu, Almaty, Taškentu, Jerevanu a Tbilisi tak budou oblast jihovýchodní Ukrajiny oblétávat," uvedly aerolinky v tiskové zprávě.

České aerolinie nebyly nuceny kvůli neštěstí na Ukrajině zrušit žádný ze svých pravidelných letů. V dalších dnech budou spoje na zmiňovaných linkách operovány podle platného letního letového řádu. Na alternativních trasách je nutné počítat s drobným zpožděním způsobeným větší vzdáleností a delší letovou dobou. Zpoždění se bude na všech dotčených spojích pohybovat od minut do maximálně půl hodiny na jeden úsek.

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) ČSA letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy