Boris Johnson zůstává v karanténě, nadále vykazuje příznaky nemoci COVID-19

Britský premiér Boris Johnson zůstává v karanténě, kterou chtěl k dnešnímu dni ukončit. Týden po pozitivním testu na koronavirus nadále vykazuje mírné příznaky nemoci COVID-19.

Informovala o tom agentura Reuters. "Ačkoliv se cítím lépe a prošel jsem si sedmi dny karantény, bohužel mám stále jeden z příznaků, malý příznak, mám stále teplotu, takže v souladu s vládními doporučeními musím pokračovat v karanténě, dokud symptom neodezní," uvedl ministerský předseda ve videozprávě.

Another quick update from me on our campaign against #coronavirus.You are saving lives by staying at home, so I urge you to stick with it this weekend, even if we do have some fine weather.#StayHomeSaveLives pic.twitter.com/4GHmJhxXQ0

— Boris Johnson #StayHomeSaveLives (@BorisJohnson) April 3, 2020

U Johnsona se potvrdila nákaza koronavirem minulý pátek jako u prvního lídra ze skupiny zemí G7. Premiér podstoupil testy poté, co se u něj den předtím objevil suchý kašel a zvýšená teplota. Uchýlil se do izolace ve svém vládním bytě, jednání vlády se účastní prostřednictvím videokonference.

Johnson v prohlášení dále vyzval občany, aby dodržovali vládní opatření a i přes očekávané pěkné víkendové počasí zůstali doma a nevycházeli ven. Vláda podle něj zhodnotí nutnost restriktivních opatření po velikonocích.

V Británii úřady zaznamenaly zatím 34.192 nakažených, na 2926 lidí nemoci COVID-19 způsobené koronavirem podlehlo.

Válečný duch? Spíš zlaté časy čachrářů a zlodějů

Během nynější krize způsobené šířením koronaviru se hodně mluví o válečném duchu podle vlasteneckého postoje, jaký Britové zaujali během bombardování za druhé světové války. Objevují se zprávy o dobrých skutcích a nezištném dobrovolnictví. Ovšem tentokrát - stejně jako za druhé války - je mnohem menší publicita věnovaná aktivitám těch, kdo zneužívají mimořádných okolností ani ne tak k pomoci ostatním, jako ke svému prospěchu, píše list The Guardian.

Zatímco tradiční obrázek válečné Británie maluje národ táhnoucí za jeden provaz, pravdou je, že kriminalita stoupla o 57 procent a odehrávalo se cokoli od pokoutních kšeftů na černém trhu a rabování vybombardovaných nemovitostí, až po padělání přídělových lístků a dokonce i vraždy maskované jako aktivita nepřítele.

Stejně jako se to děje nyní v některých zemích, i začátek války v roce 1939 vedl k předčasnému propuštění některých vězňů z vězení. Jedním z nich byl Billy Hill, elegantní gangster, který později vylíčil svou radost z toho, že mohl plundrovat svou domovinu, zatímco jeho národ bojoval proti Hitlerovi.

"Ten veliký, široký, krásný a tak výnosný černý trh vešel přímo do naší otevřené náruče," líčí Hill ve své autobiografii nazvané Šéf britského podsvětí. "Jednoho dne by měl někdo napsat odbornou stať o britském válečném černém trhu. Byla to ta nejfantastičtější stránka civilního života během války."

Předměty, které byly tehdy žádané - whisky, svíčky, cukr, žárovky a podobně - se možná liší od toaletního papíru, dezinfekce a plicních ventilátorů. Ale nedostatek a panika poskytly výhodné podmínky pro mazané podvodníky a z Hilla se po válce stal bohatý muž.

Během nynější krize se už objevily zprávy o krádežích a vloupáních do lékáren a skladišť. Policie v Essexu minulý týden oznámila, že zatkla tři osoby v dodávce napěchované kradeným toaletním papírem. Koho by napadlo, že v zemi proslulé velkou vlakovou loupeží se jednou dají zloději na krádeže toaletního papíru? A kdo by si pomyslel, že doporučené oblečení zodpovědného občana roku 2020 bude zahrnovat oblíbené lupičské doplňky - masku a rukavice?

Během bombardování Londýna za druhé světové války nosili zloději přilby členů Výboru pro obranu proti leteckým útokům (ARP) a falešné pásky na rukávech, zatímco vybírali zboží z vybombardovaných obchodů. Nyní policie v Leicestershiru vydala varování před lidmi, kteří se prokazují velmi důvěryhodně vypadajícími průkazy, klepou lidem na dveře a nabízejí jim za úplatu testy na COVID-19.

Metropolitní policie minulý týden varovala před podvodníky, kteří předstírají, že patří k výzkumné organizaci napojené na Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Ti kontaktují lidi prostřednictvím e-mailu a žádají je, aby klikli na falešné webové stránky. "Ty e-maily jsou často propracované a vypadají dost přesvědčivě," varovala policie.

Britská vláda nyní slibuje kompenzaci lidem, kteří kvůli koronaviru přišli o práci, nebo jejichž podnik zbankrotoval. Během druhé světové války se po náletech německého letectva objevil nový druh podvodu, protože vláda vyplácela 500 liber lidem, kterým bomba zničila domov. V oněch důvěřivých dobách byl jistý Walter Handy "vybombardován" celkem devatenáctkrát. Nakonec ale padla kosa na kámen a Handy skončil na tři roky ve vězení za podvod.

To ale nebyl nejhorší podvod, o jaký se kdo během války pokusil. Za vrcholících náletů uškrtil Harry Dobkin svou manželku Rachel a nechal její tělo na vybombardovaném místě v Londýně v naději, že bude pokládána za oběť náletu - a ne manžela. Zločin mu neprošel a byl popraven oběšením ve věznici Wandsworth.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Zásah v sídle BIS. Na podatelně se objevila podezřelá zásilka

Záchranné složky zasahovaly ve čtvrtek odpoledne v budově Bezpečnostní informační služby (BIS) kvůli podezřelé zásilce s neznámou látkou na podatelně. Informoval o tom server iDnes.cz. Látku likvidují hasiči ve spolupráci s chemiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy