Britští hudebníci vyzvali vládu, aby jim pomohla překonat krizi

Paul McCartney, Ed Sheeran či kapela The Rolling Stones se připojili k výzvě britských hudebníků, která vládu premiéra Borise Johnsona žádá, aby pomohla hudebnímu průmyslu překonat následky koronavirové krize. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Paul McCartney
doporučujeme

"Budoucnost koncertů, festivalů a stovek tisíc lidí, které v tomto odvětví pracují, vypadá bledě," stojí v dopise adresovaném ministrovi kultury Oliverovi Dowdenovi.

Podle autorů otevřeného dopisu se bude moci hudební branže ke stavu před pandemií vrátit nejdříve v roce 2021. Vládní podpora tak prý bude klíčová, aby se zabránilo masovým insolvencím a zániku celého odvětví, které má podle hudebníků na světě výjimečné postavení.

V roce 2019 se podle autorů výzvy hudební odvětví podílelo na britské ekonomice 4,5 miliardy liber (téměř 133 miliard Kč) a navázáno na něj bylo 210.000 pracovních míst.

Johnsonova vláda by měla podle muzikantů mimo jiné jasně říci, kdy bude možné opět pořádat koncerty a festivaly. Firmy a zaměstnance by měla podpořit také finančně, aby těžké období dokázali překlenout.

Pod výzvu se podepsalo více než 1500 hudebníků, producentů či provozovatelů koncertních hal a klubů. Kromě McCartneyho, Sheerana a kapely The Rolling Stones například i Rod Stewart, Eric Clapton, Bob Geldof, Liam Gallagher, skupina Coldplay, Sting či Dua Lipaová.

Ministr Dowden v reakci na otevřený dopis na twitteru napsal, že obavy hudebníků chápe a rozumí i tomu, že chtějí znát termín, kdy budou akce znovu povolené. Aby bylo možné jasný plán představit, je podle něj třeba učinit "velmi těžká rozhodnutí týkající se rozestupů mezi lidmi, o kterých víme, že zachraňují životy".

Kvůli opatření, které britská vláda kvůli šíření koronaviru zavedla na konci března, se letos nemohou v Británii - stejně jako v řadě dalších zemí světa - konat žádné festivaly a koncerty. Zrušen byl i letošní ročník festivalu Glastonbury, který je největší akcí svého druhu na světě.

Čtyři části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales i Severní Irsko - o opatřeních proti koronaviru rozhodují zvlášť. Nyní restrikce v různém tempu uvolňují. Anglii, o jejímž postupu rozhoduje ústřední vláda v Londýně, chystá poslední velkou etapu rušení restrikcí na sobotu.

V Británii zemřelo s covidem-19 podle středečních informací ministerstva zdravotnictví celkem 42.906 lidí. Podle agentury Reuters, která do svých dat zahrnuje i případy, které nebyly potvrzeny laboratorně, si ale epidemie v zemi vyžádala téměř 55.000 životů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama