Britští hudebníci vyzvali vládu, aby jim pomohla překonat krizi

Paul McCartney, Ed Sheeran či kapela The Rolling Stones se připojili k výzvě britských hudebníků, která vládu premiéra Borise Johnsona žádá, aby pomohla hudebnímu průmyslu překonat následky koronavirové krize. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Paul McCartney
doporučujeme

"Budoucnost koncertů, festivalů a stovek tisíc lidí, které v tomto odvětví pracují, vypadá bledě," stojí v dopise adresovaném ministrovi kultury Oliverovi Dowdenovi.

Podle autorů otevřeného dopisu se bude moci hudební branže ke stavu před pandemií vrátit nejdříve v roce 2021. Vládní podpora tak prý bude klíčová, aby se zabránilo masovým insolvencím a zániku celého odvětví, které má podle hudebníků na světě výjimečné postavení.

V roce 2019 se podle autorů výzvy hudební odvětví podílelo na britské ekonomice 4,5 miliardy liber (téměř 133 miliard Kč) a navázáno na něj bylo 210.000 pracovních míst.

Johnsonova vláda by měla podle muzikantů mimo jiné jasně říci, kdy bude možné opět pořádat koncerty a festivaly. Firmy a zaměstnance by měla podpořit také finančně, aby těžké období dokázali překlenout.

Pod výzvu se podepsalo více než 1500 hudebníků, producentů či provozovatelů koncertních hal a klubů. Kromě McCartneyho, Sheerana a kapely The Rolling Stones například i Rod Stewart, Eric Clapton, Bob Geldof, Liam Gallagher, skupina Coldplay, Sting či Dua Lipaová.

Ministr Dowden v reakci na otevřený dopis na twitteru napsal, že obavy hudebníků chápe a rozumí i tomu, že chtějí znát termín, kdy budou akce znovu povolené. Aby bylo možné jasný plán představit, je podle něj třeba učinit "velmi těžká rozhodnutí týkající se rozestupů mezi lidmi, o kterých víme, že zachraňují životy".

Kvůli opatření, které britská vláda kvůli šíření koronaviru zavedla na konci března, se letos nemohou v Británii - stejně jako v řadě dalších zemí světa - konat žádné festivaly a koncerty. Zrušen byl i letošní ročník festivalu Glastonbury, který je největší akcí svého druhu na světě.

Čtyři části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales i Severní Irsko - o opatřeních proti koronaviru rozhodují zvlášť. Nyní restrikce v různém tempu uvolňují. Anglii, o jejímž postupu rozhoduje ústřední vláda v Londýně, chystá poslední velkou etapu rušení restrikcí na sobotu.

V Británii zemřelo s covidem-19 podle středečních informací ministerstva zdravotnictví celkem 42.906 lidí. Podle agentury Reuters, která do svých dat zahrnuje i případy, které nebyly potvrzeny laboratorně, si ale epidemie v zemi vyžádala téměř 55.000 životů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Jak se pilo v karanténě? Výzkum dospěl k zajímavým zjištěním

04.08.2020 12:00 NÁZOR - Pozornost vědců, kteří zkoumají pijácké zvyky populace, se v poslední době zaměřila na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama