Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice za šíření covidu

Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření covid-19 převážně mezi východoevropskými pracovníky. Skandál největšího producenta masa v Německu se neočekávaně obrátil, když důkazy odhalili roli bývalého kancléře a vůdce Sociálně demokratické strany (SPD) Sigmara Gabriela.

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kvůli rostoucím případům covid-19 ve společnosti Tönnies bylo Německo nuceno přezkoumat pracovní podmínky pro východoevropské pracovníky, které jsou nedostatečné a zapříčinily nekontrolovatelné šíření infekce. Podle POLITICO bylo minulý měsíc infikováno více než 1500 zaměstnanců a na celé město v Severním Porýní-Vestfálsku byla uvalena karanténa.

Po tvrdé vlně kritiky odhalila veřejnoprávní televize ARD Panorama, že Sigmar Gabriel měl ve společnosti pracovat jako konzultant a měsíčně pobírat 10 000 EUR a k tomu velmi štědré benefity. Gabriel potvrdil, že pro společnost jako konzultant pracoval, ale pouhé tři měsíce. „Musel jsem pozici opustit 31. května 2020 kvůli těžké nemoci a operaci,“ řekl Gabriel a na kritiku reagoval slovy, že 10 000 EUR není pro průmysl velká částka, a že již nezastává funkci politika.

Německem hýbe otázka o potenciálním střetu zájmu a tzv. „otáčivých dveří“ pro politiky, kteří po skončení mandátů zastávají vysoké funkce v průmyslu. Stephan Weil, státní premiér Dolního Saska označil jednání Gabriela za znepokojující a trapné.

Léa Briandová, mluvčí neziskové organizace Abgeordnetenwatch, která zajišťuje transparentnost mezi politiky a občany uvedla, že Sigmar Gabriel je typický případ otáčivých dveří, protože není odborník na potraviny ani na bankovnictví a přesto „dostal vysoce placené pracovní místo v Deutche Bank a nyní v Tönnies.“

Organizace nyní bojuje o prodloužení lhůty politiků, kdy se mohou přesunout do podnikového světa a to z 18 měsíců na tři roky. Ale podle slov Briandové by to vyžadovalo přijetí nového zákona, který zjevně odporuje jejich vlastním finančním zájmům, „proto se nic neděje“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku poprvé zemřelo více lidí, než se narodilo

09.03.2021 11:07 Na Slovensku loni poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl…

Belgická policie podniká masivní zátah proti organizovanému zločinu, v…

09.03.2021 09:46 Policie od dnešního rána provádí masivní zátah proti organizovanému zločinu na území celé Belgie,…

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku…

09.03.2021 09:06 Aktualizováno Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama