CNN: Kyjevské vrakoviště recykluje ruské zbraně pro ukrajinské síly

Ticho jinak klidného rána v Kyjevě přerušuje zvuk odpalovaných raket. "To jsme my, útočíme na ruské pozice poblíž Hostomele," říká ukrajinský voják, zatímco střely pálí v synchronizovaném rytmu.

A v tomto případě jsou navíc rakety, které ukrajinská armáda používá k útoku na invazní jednotky Moskvy, ruské, napsal zpravodajský server CNN.

"Včera v noci jsme poslali ukrajinským ozbrojeným silám 24 raket Uragan, které byly na cestě sem, aby zasáhly naše města," říká Juryj Holodov, zástupce velitele ukrajinských teritoriálních sil a bývalý příslušník ukrajinského vojenského námořnictva.

"Ukořistili jsme je nepoškozené, v noci jsme je předali ozbrojeným silám Ukrajiny a teď na ně ukrajinská armáda pálí ruské rakety," říká Holodov. Tento bývalý námořník hraje klíčovou roli při opětovném využívání vojenského vybavení, které ruská armáda opustila - nebo které jí bylo ukořistěno.

Holodov vede tým, který pracuje na vojenském vrakovišti na utajeném místě v Kyjevě, kde opravuje a přebarvuje ruskou vojenskou techniku pro použití ukrajinskými silami. "Všechno, co sebereme ruské armádě, předáváme ukrajinským ozbrojeným silám," říká.

Když CNN navštívila vrakoviště, ukrajinské síly právě rozebíraly dělostřelecké podpůrné vozidlo, které se používá k zaměřování cílů. Místo ruských vojenských symbolů namalovali ukrajinskou vlajku a odstranili komunikační zařízení, než vozidlo poslali zpátky na frontovou linii.

"Budeme ho používat k přepravě raněných," řekl Holodov, podle nějž půjde o cenný příspěvek ukrajinskému válečnému úsilí. "Je to praktické terénní vozidlo. Poradí si s jakoukoli bažinou nebo sněhem," dodal.

Velká část techniky, kterou používá ruská armáda, je podobná nebo stejná jako ta, kterou používají ukrajinští vojáci, takže jim nedělá problém ji používat. "Pochází ještě ze Sovětského svazu," říká Holodov. "Je poměrně spolehlivé," dodává.

"Všechno je v provozuschopném stavu. Vypadá to jako staré vybavení, ale ve skutečnosti nám při správném používání bude sloužit dlouho," dodává Holodov. Jeho jednotka je navíc přímo zodpovědná za ukořistění části techniky, která stojí na dvoře vrakoviště.

"Jsme prapor speciálních sil hloubkového průzkumu, který působí v týlu nepřítele," vysvětluje Holodov. "Naším úkolem je ničit zásobování ruské armády - municí, pohonnými hmotami, potravinami," říká.

Za rohem je bývalý cisternový vůz ruské armády na tankování paliva připravený k přesunu a pod maskovací přikrývkou čeká na další bojové nasazení ukořistěný obrněný transportér. Je to stará, zrezivělá a těžká technika ze sovětské éry, která při přesunu drtí dlažbu, ale vojáci říkají, že jim ještě dobře poslouží.

Podle Holodova se vozidla zmocnila jeho jednotka, když zaútočila na ruskou kolonu. "Stříleli jsme na první vozidlo, a když explodovalo, kolona se zastavila," říká. "(Ruští vojáci) utekli a my jsme jim sebrali vojenskou techniku," dodává.

Podle Holodova a jeho mužů je to na bojišti běžný jev. "Ruští vojáci jsou vystrašení, demoralizovaní. Bojí se rozdělit, protože na ně střílejí z každého keře," říká. Někteří se podle něj zdají být velmi mladí a nezkušení. "Většina z nich ani neví a nechápe, proč tu vlastně jsou," dodává.

Stejně nezkušené jsou i síly ukrajinské teritoriální obrany. Většina z jejich příslušníků neměla před ruskou invazí žádný vojenský výcvik, ale muži říkají, že jsou připraveni na boj.

V jiné části zařízení se cvičí vojáci vyzbrojení samopaly AK-47 na případný střet s ruskými jednotkami. Pohybují se organizovaně ve skupinách a zdá se, že je nijak neznepokojuje, když jejich velitel střílí slepými náboji jejich směrem.

Holodov je sleduje s hrdostí. Než odešel z námořnictva do výslužby, strávil nějaký čas u sovětské severní flotily v Murmansku na severozápadě Ruska a říká, že ví, čeho jsou ruské síly schopny. Prý ho nepřekvapuje, jak dobře si Ukrajina vede tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelné přesile. "Síla ruské armády není nic víc než mýtus," říká a je přesvědčený o ukrajinském vítězství. "Jak si někdo může myslet něco jiného?" dodává.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy