CNN: Kyjevské vrakoviště recykluje ruské zbraně pro ukrajinské síly

Ticho jinak klidného rána v Kyjevě přerušuje zvuk odpalovaných raket. "To jsme my, útočíme na ruské pozice poblíž Hostomele," říká ukrajinský voják, zatímco střely pálí v synchronizovaném rytmu.

Válka na Ukrajine (7.3.2022).

A v tomto případě jsou navíc rakety, které ukrajinská armáda používá k útoku na invazní jednotky Moskvy, ruské, napsal zpravodajský server CNN.

"Včera v noci jsme poslali ukrajinským ozbrojeným silám 24 raket Uragan, které byly na cestě sem, aby zasáhly naše města," říká Juryj Holodov, zástupce velitele ukrajinských teritoriálních sil a bývalý příslušník ukrajinského vojenského námořnictva.

"Ukořistili jsme je nepoškozené, v noci jsme je předali ozbrojeným silám Ukrajiny a teď na ně ukrajinská armáda pálí ruské rakety," říká Holodov. Tento bývalý námořník hraje klíčovou roli při opětovném využívání vojenského vybavení, které ruská armáda opustila - nebo které jí bylo ukořistěno.

Holodov vede tým, který pracuje na vojenském vrakovišti na utajeném místě v Kyjevě, kde opravuje a přebarvuje ruskou vojenskou techniku pro použití ukrajinskými silami. "Všechno, co sebereme ruské armádě, předáváme ukrajinským ozbrojeným silám," říká.

Když CNN navštívila vrakoviště, ukrajinské síly právě rozebíraly dělostřelecké podpůrné vozidlo, které se používá k zaměřování cílů. Místo ruských vojenských symbolů namalovali ukrajinskou vlajku a odstranili komunikační zařízení, než vozidlo poslali zpátky na frontovou linii.

"Budeme ho používat k přepravě raněných," řekl Holodov, podle nějž půjde o cenný příspěvek ukrajinskému válečnému úsilí. "Je to praktické terénní vozidlo. Poradí si s jakoukoli bažinou nebo sněhem," dodal.

Velká část techniky, kterou používá ruská armáda, je podobná nebo stejná jako ta, kterou používají ukrajinští vojáci, takže jim nedělá problém ji používat. "Pochází ještě ze Sovětského svazu," říká Holodov. "Je poměrně spolehlivé," dodává.

"Všechno je v provozuschopném stavu. Vypadá to jako staré vybavení, ale ve skutečnosti nám při správném používání bude sloužit dlouho," dodává Holodov. Jeho jednotka je navíc přímo zodpovědná za ukořistění části techniky, která stojí na dvoře vrakoviště.

"Jsme prapor speciálních sil hloubkového průzkumu, který působí v týlu nepřítele," vysvětluje Holodov. "Naším úkolem je ničit zásobování ruské armády - municí, pohonnými hmotami, potravinami," říká.

Za rohem je bývalý cisternový vůz ruské armády na tankování paliva připravený k přesunu a pod maskovací přikrývkou čeká na další bojové nasazení ukořistěný obrněný transportér. Je to stará, zrezivělá a těžká technika ze sovětské éry, která při přesunu drtí dlažbu, ale vojáci říkají, že jim ještě dobře poslouží.

Podle Holodova se vozidla zmocnila jeho jednotka, když zaútočila na ruskou kolonu. "Stříleli jsme na první vozidlo, a když explodovalo, kolona se zastavila," říká. "(Ruští vojáci) utekli a my jsme jim sebrali vojenskou techniku," dodává.

Podle Holodova a jeho mužů je to na bojišti běžný jev. "Ruští vojáci jsou vystrašení, demoralizovaní. Bojí se rozdělit, protože na ně střílejí z každého keře," říká. Někteří se podle něj zdají být velmi mladí a nezkušení. "Většina z nich ani neví a nechápe, proč tu vlastně jsou," dodává.

Stejně nezkušené jsou i síly ukrajinské teritoriální obrany. Většina z jejich příslušníků neměla před ruskou invazí žádný vojenský výcvik, ale muži říkají, že jsou připraveni na boj.

V jiné části zařízení se cvičí vojáci vyzbrojení samopaly AK-47 na případný střet s ruskými jednotkami. Pohybují se organizovaně ve skupinách a zdá se, že je nijak neznepokojuje, když jejich velitel střílí slepými náboji jejich směrem.

Holodov je sleduje s hrdostí. Než odešel z námořnictva do výslužby, strávil nějaký čas u sovětské severní flotily v Murmansku na severozápadě Ruska a říká, že ví, čeho jsou ruské síly schopny. Prý ho nepřekvapuje, jak dobře si Ukrajina vede tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelné přesile. "Síla ruské armády není nic víc než mýtus," říká a je přesvědčený o ukrajinském vítězství. "Jak si někdo může myslet něco jiného?" dodává.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

NATO podle Ukrajiny nedělá naprosto nic proti ruské agresi

25.05.2022 21:55 Severoatlantická aliance nedělá naprosto nic proti ruské agresi na Ukrajině. Řekl to dnes na…

Zelenskyj v červnu promluví k českému Parlamentu

25.05.2022 20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června. Poslanci…

Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent

25.05.2022 19:57 Prezident Vladimir Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent.…

Rusko nabízí obyvatelům oblastí na jihu Ukrajiny ruské pasy

25.05.2022 19:18 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a…

Švýcarsko chce zabavit majetek Janukovyčova spojence

25.05.2022 18:57 Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 milionů švýcarských franků (2,4 miliardy korun) z…

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

25.05.2022 17:26 Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé od začátku nynější války na Ukrajině navštívil ruské…

V Mariupolu zemřelo nejméně 22 tisíc obyvatel, tvrdí poradce starosty

25.05.2022 16:58 V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22.000 obyvatel, řekl stanici CNN…

Rusko schválilo zákon na zrušení horního věkového limitu pro službu v…

25.05.2022 15:57 Aktualizováno Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro…

Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí…

25.05.2022 14:41 Aktualizováno K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným…

Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská…

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Související:

Právě se děje

reklama