Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až dva dny

Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do Evropské unie. Britským přepravním firmám to napsal člen kabinetu Michael Gove, píše dnes agentura Reuters. Nepříznivý scénář by nastal v případě, že se EU a Británie nedohodnou na smlouvě regulující vzájemné ekonomické vztahy.

Kamion - ilustrační foto
doporučujeme

"Mohlo by to vést k tomu, že se v přístavech v Kentu vytvoří fronta až 7000 kamionů čekajících na odbavení," upozornil Gove. Člen britského kabinetu zdůraznil, že se jedná jen o model nepříznivého vývoje a nikoliv o předpověď. Komplikace se dají očekávat také pro kamiony na cestě z EU do Británie.

Podle dokumentu by zhoršená situace na hranici mohla trvat přinejmenším dva týdny. Problémy s odbavením by ale mohly pokračovat po několik měsíců, pokud budou celní kontroly přísné. "Hrozí nebezpečí neustálého přerušování přeshraničního pohybu kvůli přísným kontrolám při vstupu do Schengenského prostoru," stojí podle Reuters v dopise.

Taková situace by nastala, pokud by se Británii nepodařilo dohodnout s Evropskou unií na nové smlouvě, která by regulovala vzájemné ekonomické vztahy, jednání nyní skutečně váznou.

Kdyby se dohodu nepodařilo uzavřít, tak by se obchod mezi Británií a EU řídil od 1. ledna - kdy skončí přechodné období po brexitu - pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Důsledkem by byly přísnější kontroly na hranicích a možnost zavedení cel.

Problémy na hranicích by mohla zhoršit také nízká připravenost britských přepravců. Podle britské vlády až 70 procent britských přepravních firem není připraveno na větší papírování na hranicích.

Názory Británie a Evropské unie na dohodu se rozchází. EU chce s Británií dojednat komplexní dohodu zahrnující vedle výměny obchodu či služeb například rybolovná práva. Britská vláda ale stojí pouze o dohodu o volném obchodu, kterou mají s EU i další země. Jednání mezi evropskými a britskými vyjednavači ztížil nedávno předložený návrh zákona o britském vnitřním trhu. Ten Evropská unie ostře kritizovala. Aby dohoda začala platit od 1. ledna, Británie a EU musí najít na nové smlouvě shodu do konce října, aby stihla být odpovídajícím postupem ratifikována.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zavádí rychlotest na covid, výsledek je za 12 minut

26.10.2020 16:21 Řetězec lékáren Boots v následujícím týdnu uvede v Británii na trh koronavirový rychlotest, který…

Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

26.10.2020 15:53 Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

26.10.2020 13:17 Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama