NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. V komentáři pro server The Guardian poukazují, že se prodlužují pořadníky na lékařské zákroky, zatímco poklesl počet dopravních nehod. Domnívají se, že dopady koronaviru se postupem času ještě projeví, i když ne všechny budou kvantifikovatelné.
Když nastal lockdown
Na počátku loňského roku byla zakázána většina sociálních kontaktů, prakticky zastaveno mezinárodní cestování a došlo k uzavření pracovišť i školských zařízení, připomínají statistici. „Nastal lockdown,“ shrnují lapidárně.
Uvedená opatření zřejmě omezila šíření nového koronaviru, připouštějí autoři komentáře. Vznášejí zároveň důležitou otázku, jaký byl poměr jejich přínosu a vedlejších škod na zdravotním stavu populace.
„Navzdory doporučením nadále vyhledávat pomoc, byla běžná zdravotní péče zásadně narušena,“ deklarují Masters a Spiegelhalter. Jako příklad uvádějí statistiky z Anglie, kde se pořadník na lékařské zákroky v nemocnicích prodloužil na více než 5 milionů čekatelů, což je o více než půl milionu více než v době před nástupem pandemie.
V první vlně koronavirové pandemie bylo jen v Anglii zrušeno na 90 tisíc protetických chirurgických zákroků, vyčíslují statistici. Konstatují, že díky tomu muselo mnoho pacientů čelit pokračujícím bolestem.
Propad byl zaznamenán také u onkologických vyšetření a nálezů, poukazují odborníci. Přiznávají, že zatím se neprojevil žádný výraznější nárůst úmrtí na rakovinu, objevovat se zřejmě začne až v nadcházejících letech.
„Pokud jde o to, zda se zvednout z kanape a hýbat se, lockdowny nahrávají kanapi,“ pokračují autoři komentáře. Odkazují na statistiky z první vlny nákaz, kdy se k pohybové neaktivitě – a to v alarmující míře méně než půlhodina aktivního pohybu týdně – přiznaly 3 miliony dospělých obyvatel Anglie.
Opatření chránila mladé
Na druhou stranu, ne všechny zprávy jsou takto špatné, připouštějí oba experti. Vyzdvihují například, že sezónní chřipka, která si dle odhadů jen ve Spojeném království v posledních letech vyžádala mezi čtyřmi až dvaadvaceti tisíci životy ročně, v letech 2020 a 2021 prakticky vymizela.
Podobně poklesl ve Velké Británii počet zraněných při dopravních nehodách, uvádějí renomovaní statistici. Vyčíslují, že v dubnu 2020 šlo o celých 70 procent a za prvních šest měsíců lockdownu o 30 procent. U počtu obětí dopravních nehod byl ale propad menší, zhruba o 20 procent za stejné období, doplňují Spiegelhalter a Masters.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Uvedené trendy u dopravních nehod byly ještě patrnější například v Japonsku, poukazují experti. Vysvětlují, že lockdown sice omezil počet nehod, ale menší provoz zřejmě vedl některé řidiče k tomu, že jezdili rychleji.
V běžné době je také pozorovatelný výkyv úmrtí osob ve věku 15-29 let z jiných než přirozených příčin, připomínají statistici. To přičítají riskantnějšímu životnímu stylu této věkové skupiny, který ovšem pandemie omezila.
V oblastech Anglie a Walesu tak statistiky za loňský rok evidují o téměř tři stovky méně takových úmrtí než je průměr za roky 2015 až 2019, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že to znamená o tři stovky méně truchlících rodin, které ovšem nevědí, že koronavirus zachránil jejich blízké, na rozdíl od 115 rodin, které ví, že jim nemoc covid-19 vzala příbuzné v dané věkové skupině.
„Pandemie a reakce na ni celkově chránila životy mladých lidí,“ deklarují Spiegelhalter a Masters. Jedním dechem ale doplňují, že restriktivní opatření změnila náš společenský a ekonomický život, naše duševní zdraví, vzdělávání, životní prostředí a další oblasti. Tyto dopady budou citelné ještě dlouho v budoucnu, ale ne všechny se podaří statistikům vyčíslit, uzavírají odborníci.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Velká Británie , zdraví
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě