Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé zjištění

NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. V komentáři pro server The Guardian poukazují, že se prodlužují pořadníky na lékařské zákroky, zatímco poklesl počet dopravních nehod. Domnívají se, že dopady koronaviru se postupem času ještě projeví, i když ne všechny budou kvantifikovatelné.

Když nastal lockdown

Na počátku loňského roku byla zakázána většina sociálních kontaktů, prakticky zastaveno  mezinárodní cestování a došlo k uzavření pracovišť i školských zařízení, připomínají statistici. „Nastal lockdown,“ shrnují lapidárně.

Uvedená opatření zřejmě omezila šíření nového koronaviru, připouštějí autoři komentáře. Vznášejí zároveň důležitou otázku, jaký byl poměr jejich přínosu a vedlejších škod na zdravotním stavu populace.

„Navzdory doporučením nadále vyhledávat pomoc, byla běžná zdravotní péče zásadně narušena,“ deklarují Masters a Spiegelhalter. Jako příklad uvádějí statistiky z Anglie, kde se pořadník na lékařské zákroky v nemocnicích prodloužil na více než 5 milionů čekatelů, což je o více než půl milionu více než v době před nástupem pandemie.

V první vlně koronavirové pandemie bylo jen v Anglii zrušeno na 90 tisíc protetických chirurgických zákroků, vyčíslují statistici. Konstatují, že díky tomu muselo mnoho pacientů čelit pokračujícím bolestem.

Propad byl zaznamenán také u onkologických vyšetření a nálezů, poukazují odborníci. Přiznávají, že zatím se neprojevil žádný výraznější nárůst úmrtí na rakovinu, objevovat se zřejmě začne až v nadcházejících letech.

„Pokud jde o to, zda se zvednout z kanape a hýbat se, lockdowny nahrávají kanapi,“ pokračují autoři komentáře. Odkazují na statistiky z první vlny nákaz, kdy se k pohybové neaktivitě – a to v alarmující míře méně než půlhodina aktivního pohybu týdně – přiznaly 3 miliony dospělých obyvatel Anglie.

Opatření chránila mladé

Na druhou stranu, ne všechny zprávy jsou takto špatné, připouštějí oba experti. Vyzdvihují například, že sezónní chřipka, která si dle odhadů jen ve Spojeném království v posledních letech vyžádala mezi čtyřmi až dvaadvaceti tisíci životy ročně, v letech 2020 a 2021 prakticky vymizela.

Podobně poklesl ve Velké Británii počet zraněných při dopravních nehodách, uvádějí renomovaní statistici. Vyčíslují, že v dubnu 2020 šlo o celých 70 procent a za prvních šest měsíců lockdownu o 30 procent. U počtu obětí dopravních nehod byl ale propad menší, zhruba o 20 procent za stejné období, doplňují Spiegelhalter a Masters.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Uvedené trendy u dopravních nehod byly ještě patrnější například v Japonsku, poukazují experti. Vysvětlují, že lockdown sice omezil počet nehod, ale menší provoz zřejmě vedl některé řidiče k tomu, že jezdili rychleji.

V běžné době je také pozorovatelný výkyv úmrtí osob ve věku 15-29 let z jiných než přirozených příčin, připomínají statistici. To přičítají riskantnějšímu životnímu stylu této věkové skupiny, který ovšem pandemie omezila.

V oblastech Anglie a Walesu tak statistiky za loňský rok evidují o téměř tři stovky méně takových úmrtí než je průměr za roky 2015 až 2019, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že to znamená o tři stovky méně truchlících rodin, které ovšem nevědí, že koronavirus zachránil jejich blízké, na rozdíl od 115 rodin, které ví, že jim nemoc covid-19 vzala příbuzné v dané věkové skupině.

„Pandemie a reakce na ni celkově chránila životy mladých lidí,“ deklarují Spiegelhalter a Masters. Jedním dechem ale doplňují, že restriktivní opatření změnila náš společenský a ekonomický život, naše duševní zdraví, vzdělávání, životní prostředí a další oblasti. Tyto dopady budou citelné ještě dlouho v budoucnu, ale ne všechny se podaří statistikům vyčíslit, uzavírají odborníci.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie zdraví

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

před 50 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 9 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 10 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy