Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé zjištění

NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. V komentáři pro server The Guardian poukazují, že se prodlužují pořadníky na lékařské zákroky, zatímco poklesl počet dopravních nehod. Domnívají se, že dopady koronaviru se postupem času ještě projeví, i když ne všechny budou kvantifikovatelné.

Když nastal lockdown

Na počátku loňského roku byla zakázána většina sociálních kontaktů, prakticky zastaveno  mezinárodní cestování a došlo k uzavření pracovišť i školských zařízení, připomínají statistici. „Nastal lockdown,“ shrnují lapidárně.

Uvedená opatření zřejmě omezila šíření nového koronaviru, připouštějí autoři komentáře. Vznášejí zároveň důležitou otázku, jaký byl poměr jejich přínosu a vedlejších škod na zdravotním stavu populace.

„Navzdory doporučením nadále vyhledávat pomoc, byla běžná zdravotní péče zásadně narušena,“ deklarují Masters a Spiegelhalter. Jako příklad uvádějí statistiky z Anglie, kde se pořadník na lékařské zákroky v nemocnicích prodloužil na více než 5 milionů čekatelů, což je o více než půl milionu více než v době před nástupem pandemie.

V první vlně koronavirové pandemie bylo jen v Anglii zrušeno na 90 tisíc protetických chirurgických zákroků, vyčíslují statistici. Konstatují, že díky tomu muselo mnoho pacientů čelit pokračujícím bolestem.

Propad byl zaznamenán také u onkologických vyšetření a nálezů, poukazují odborníci. Přiznávají, že zatím se neprojevil žádný výraznější nárůst úmrtí na rakovinu, objevovat se zřejmě začne až v nadcházejících letech.

„Pokud jde o to, zda se zvednout z kanape a hýbat se, lockdowny nahrávají kanapi,“ pokračují autoři komentáře. Odkazují na statistiky z první vlny nákaz, kdy se k pohybové neaktivitě – a to v alarmující míře méně než půlhodina aktivního pohybu týdně – přiznaly 3 miliony dospělých obyvatel Anglie.

Opatření chránila mladé

Na druhou stranu, ne všechny zprávy jsou takto špatné, připouštějí oba experti. Vyzdvihují například, že sezónní chřipka, která si dle odhadů jen ve Spojeném království v posledních letech vyžádala mezi čtyřmi až dvaadvaceti tisíci životy ročně, v letech 2020 a 2021 prakticky vymizela.

Podobně poklesl ve Velké Británii počet zraněných při dopravních nehodách, uvádějí renomovaní statistici. Vyčíslují, že v dubnu 2020 šlo o celých 70 procent a za prvních šest měsíců lockdownu o 30 procent. U počtu obětí dopravních nehod byl ale propad menší, zhruba o 20 procent za stejné období, doplňují Spiegelhalter a Masters.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Uvedené trendy u dopravních nehod byly ještě patrnější například v Japonsku, poukazují experti. Vysvětlují, že lockdown sice omezil počet nehod, ale menší provoz zřejmě vedl některé řidiče k tomu, že jezdili rychleji.

V běžné době je také pozorovatelný výkyv úmrtí osob ve věku 15-29 let z jiných než přirozených příčin, připomínají statistici. To přičítají riskantnějšímu životnímu stylu této věkové skupiny, který ovšem pandemie omezila.

V oblastech Anglie a Walesu tak statistiky za loňský rok evidují o téměř tři stovky méně takových úmrtí než je průměr za roky 2015 až 2019, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že to znamená o tři stovky méně truchlících rodin, které ovšem nevědí, že koronavirus zachránil jejich blízké, na rozdíl od 115 rodin, které ví, že jim nemoc covid-19 vzala příbuzné v dané věkové skupině.

„Pandemie a reakce na ni celkově chránila životy mladých lidí,“ deklarují Spiegelhalter a Masters. Jedním dechem ale doplňují, že restriktivní opatření změnila náš společenský a ekonomický život, naše duševní zdraví, vzdělávání, životní prostředí a další oblasti. Tyto dopady budou citelné ještě dlouho v budoucnu, ale ne všechny se podaří statistikům vyčíslit, uzavírají odborníci.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy