Johnson a Trump mluvili o pandemii i obchodní dohodě

Britský premiér Boris Johnson dnes telefonoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kromě pandemie s ním hovořil také o chystané obchodní dohodě mezi Británií a Spojenými státy. Podle agentury Reuters o tom v prohlášeních informovaly Bílý dům i kancelář Johnsona, který se stále zotavuje z vážných zdravotních problémů způsobených nákazou koronavirem.

Do práce se zároveň vrací britští zákonodárci, kteří se dohodli na "hybridním" formátu zasedání kombinujícím osobní účast s videokonferencí.

Britský parlament přerušil schůzi 25. března těsně poté, co začala v celém Spojeném království platit omezení pohybu. Ten samý týden pak britský premiér informoval, že u něj test potvrdil nákazu virem SARS-CoV-2. Ještě deset dní pak Johnson řídil činnost vlády, to se ale změnilo po jeho hospitalizaci v nemocnici v centru Londýna. Vedení kabinetu dočasně převzal ministr zahraničí Dominic Raab.

Johnson se stále z komplikací zotavuje na venkovském sídle Chequers, dnes už ovšem měl na programu telefonický rozhovor se šéfem Bílého domu. Podle prohlášení Downing Street se dvojice shodla na potřebě mezinárodně koordinovaného boje proti koronaviru, mimo jiné skrze skupinu ekonomických mocností G7.

"Lídři se zavázali pokračovat ve spolupráci při posilování bilaterálního vztahu, což zahrnuje podpis dohody o volném obchodu co nejdříve," citoval z komuniké Reuters. Obchodní dohoda je jednou z priorit Londýna v návaznosti na vystoupení Británie z Evropské unie.

O návrhu souvisejícím s odchodem z EU se dnes podle původního plánu mělo jednat také v dolní komoře britského parlamentu, vláda ale rozpravu z programu stáhla. Nakonec se probíral pouze plán přechodu na mimořádnou formu zasedání, který byl bez jakýchkoli komplikací přijat.

"Parlament se vždy vyvíjel, aby se zajistilo, že může pracovat efektivně," řekl Jacob Rees-Mogg, který v Dolní sněmovně předkládá vládní návrhy. V poslaneckých lavicích byla odpoledne jen hrstka jeho kolegů, přičemž podobně by tomu mělo být i v následujících dnech a týdnech. Dolní sněmovna bude zasedat vždy v pondělí, v úterý a ve středu a debat se bude moci osobně účastnit jen pět desítek poslanců. Dalších až 120 se bude moci zapojovat z domovů prostřednictvím videopřenosu.

Předseda sněmovny Lindsay Hoyle podobně jako Rees-Mogg uznal, že krizový režim bude mít své limity. "Členům se může stát, že jim po zahájení řeči vypadne zvuk nebo že je nespolehlivé připojení z debaty zcela vyřadí," citovala jej agentura AP. "Ale nesmíme nechat dokonalost bránit tomu, co je dobré," dodal Hoyle.

Rees-Mogg také informoval, že vláda se hodlá zpočátku vyhýbat kontroverznějším návrhům, jejichž přijetí by vyžadovalo hlasování. První dvě hodiny každého zasedacího dne budou vyhrazeny pro interpelace a prohlášení členů kabinetu. Ve středu bude poprvé coby lídr opoziční Labouristické strany klást otázky Keir Starmer, místo premiéra Johnsona na ně ovšem bude reagovat šéf diplomacie Raab.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Donald Trump Velká Británie USA (Spojené státy americké) Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy