Lockdown Anglie se může protáhnout do příštího roku, píše The Times

Anglická proticovidová uzávěra by se mohla protáhnout i do příštího roku, pouze přes Vánoce by se opatření mohla krátce rozvolnit. Podle deníku The Times před tím varovali kabinetní ministři. Premiér Boris Johnson omezení vycházení a služeb ohlásil v sobotu s tím, že začnou platit ve čtvrtek.

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle členů kabinetu by mohlo být "velmi obtížné" ukončit takzvaný lockdown, pokud počty úmrtí a hospitalizací v souvislosti s koronavirem budou nadále růst.

Jeden z nejmenovaných ministrů uvedl, že opatření za vývojem pokulhávají. "Obáváme se, že za čtyři týdne bude úmrtí více, než jich je dnes, což dodá na důvěryhodnosti lidem, kteří chtějí národní opatření ponechat v platnosti," řekl ministr. "Myslím, že budou i po Novém roce," dodal další.

Premiér Johnson v sobotu oznámil, že britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Johnson však tvrdil, že opatření budou platit do 2. prosince. Premiér také řekl, že restrikce jsou jedinou nadějí, že lidé stráví vánoční svátky ve společnosti svých blízkých.

Británie o víkendu jako třetí v Evropě překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie a podle vládních expertů v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. V příštích týdnech by proto bez vládního zásahu hrozilo nebezpečí zahlcení zdravotního systému.

Opatření platí jen pro Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Farage chce vytáhnout do boje proti lockdownu

Britský politik Nigel Farage chce svou Stranu pro brexit vzkřísit pod názvem Reform UK a vytáhnout s ní do boje proti takzvanému lockdownu. Nová strana bude podporovat politiku cílené ochrany těch nejzranitelnějších před koronavirem, což umožní zbytku obyvatelstva vytvořit si kolektivní imunitu. V komentáři zveřejněném v neděli na serveru The Telegraph o tom informovali Farage a nynější předseda strany Richard Tice.

Podle Farage selhali britští politici během pandemie téměř na všech úrovních. Plošné uzávěry podle něj nefungují a "ve skutečnosti napáchají víc škod než užitku". Druhá celostátní karanténa, která začne platit od čtvrtka, podle něj bude "ekonomickým umíráčkem" pro řadu lidí, kteří podnikají.

Nová strana bude podle Farage podporovat politiku cílené ochrany těch nejzranitelnějších před koronavirem, což umožní zbytku obyvatelstva vytvořit si kolektivní imunitu.

Farage Stranu pro brexit založil na počátku roku 2019. Předtím stál v čele Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jeho několikaletá kampaň proti členství Británie v EU sehrála důležitou roli v referendu, v němž se Britové v roce 2016 těsnou většinou vyslovili pro vystoupení země z bloku.

Kromě covidu-19 se chce nová strana zabývat i dalšími oblastmi veřejného života, "které je možné zlepšit ku prospěchu obyčejných lidí", zdůraznili Farage a Tice. "Chceme být známí jako strana Reformy," napsali politici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Švýcarsko zvažuje uzavření lyžařských středisek, situace ohledně covidu je…

03.12.2020 14:55 Epidemická situace ve Švýcarsku je znepokojivá a bude nejspíš nutné opět zavést některá opatření…

Konflikt v Karabachu: Ázerbájdžán má značné územní zisky, přiznal 2783…

03.12.2020 14:51 Ázerbájdžán oznámil, že při bojích s Arménií v oblasti Náhorního Karabachu padlo 2783…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama