Na východě Ukrajině vypukly rozsáhlé požáry, podezření padá na proruské separatisty

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádaly lesní požáry, které propukly v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Požáry, které ohrožují 22 obcí, zachvátily podle ukrajinských hasičů plochu asi 18.000 hektarů, což je rozloha větší než například Plzeň.

Požár
doporučujeme

Vesnice Voronovo shořela, deset raněných bylo hospitalizováno a 120 lidí se muselo evakuovat do bezpečí. Oheň hasí 1229 hasičů s více než 200 kusy techniky.

Místní úřady se dopočítaly 146 požárů, z nichž 82 se mezitím podařilo uhasit. Většina požárů propukla poblíž území ovládaného proruskými separatisty a místní úřady, loajální ke Kyjevu, tvrdí, že je mohla způsobit palba separatistů.

Kancelář ukrajinského prezidenta podle listu Ukrajinska pravda vyzvala vyšetřovatele k objasnění příčin požárů. "Příčiny rozšíření požárů na tak velkou míru se musí jasně stanovit," uvedla. "Bereme také v úvahu informace o provokativním ostřelování z dočasně okupovaného území, které za daných povětrnostních podmínek mohlo způsobit alespoň část požárů," dodalo komuniké.

Ukrajinská armáda obviňuje separatisty z porušování příměří. V konfliktu mezi ukrajinskými silami a proruskými povstalci přišlo o život od jara 2014 více než 13.000 lidí. Velké boje skončily uzavřením mírových dohod v běloruském hlavním městě Minsku v únoru 2015, ale při občasných střetech nadále přicházejí o život ukrajinští vojáci, separatisté i civilisté.

Na začátku letošního roku zahynul jeden člověk a devět zraněných muselo být hospitalizováno při podobném lesním požáru, který zničil 80 chat a 30 domů ve dvou vesnicích v Luhanské oblasti. Letos na jaře lesní požáry v okolí odstavené černobylské jaderné elektrárny na severu země natolik zhoršily ovzduší v ukrajinském hlavním městě Kyjevě, že patřilo k nejhorším na světě, připomněla agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama