Nástroj totální cenzury? Rusko začne testovat "autonomní internet"

Rusko chystá na počátek příštího týdne testy takzvaného autonomního internetu, domácí komunikační struktury, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě. Oznámilo to dnes v Moskvě ruské ministerstvo spojů. Zákon o zřízení vnitrostátní sítě schválil ruský parlament minulý měsíc.

počítače
doporučujeme

Potřebu autonomního internetu podle ruských zákonodárců vyvolal tlak Západu a zejména údajná agresivní kybernetická strategie Spojených států. Kritici varují, že nově budovaná a státem kontrolovaná síť omezí svobodu slova a umožní cenzurním orgánům plně kontrolovat internetovou komunikaci.

Testů, které mají proběhnout v pondělí, se povinně zúčastní všichni komunikační operátoři, servery elektronické pošty, státní instituce a bezpečnostní služby. Ruští uživatelé globálního internetu žádná omezení údajně nepocítí.

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že globální internet a vnitřní ruská komunikační síť si vzájemně nijak nepřekážejí. "Zákon (o autonomním internetu) má jediný cíl: předejít negativním následkům odpojení od globální sítě, která je většinou spravována ze zahraničí," řekl ruský prezident. "Nechystáme se zavřít internet," dodal.

První test autonomního internetu se v září uskutečnil v uralské Ťumeni, kde poskytovatelé přístupu k internetu použili speciální zařízení potřebné k odblokování od světové sítě. Podle uživatelů se kvalita spojení výrazně snížila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina hlásí další rekordní nárůst počtu nakažených

13.08.2020 09:29 Ukrajina zaznamenala další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den…

Lékaři podpořili demonstrující Bělorusy. Nositelka Nobelovky vyzvala…

13.08.2020 08:37 I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti…

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama