Nástroj totální cenzury? Rusko začne testovat "autonomní internet"

Rusko chystá na počátek příštího týdne testy takzvaného autonomního internetu, domácí komunikační struktury, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě. Oznámilo to dnes v Moskvě ruské ministerstvo spojů. Zákon o zřízení vnitrostátní sítě schválil ruský parlament minulý měsíc.

počítače
doporučujeme

Potřebu autonomního internetu podle ruských zákonodárců vyvolal tlak Západu a zejména údajná agresivní kybernetická strategie Spojených států. Kritici varují, že nově budovaná a státem kontrolovaná síť omezí svobodu slova a umožní cenzurním orgánům plně kontrolovat internetovou komunikaci.

Testů, které mají proběhnout v pondělí, se povinně zúčastní všichni komunikační operátoři, servery elektronické pošty, státní instituce a bezpečnostní služby. Ruští uživatelé globálního internetu žádná omezení údajně nepocítí.

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že globální internet a vnitřní ruská komunikační síť si vzájemně nijak nepřekážejí. "Zákon (o autonomním internetu) má jediný cíl: předejít negativním následkům odpojení od globální sítě, která je většinou spravována ze zahraničí," řekl ruský prezident. "Nechystáme se zavřít internet," dodal.

První test autonomního internetu se v září uskutečnil v uralské Ťumeni, kde poskytovatelé přístupu k internetu použili speciální zařízení potřebné k odblokování od světové sítě. Podle uživatelů se kvalita spojení výrazně snížila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama