Norská vláda čelí krizi, pomáhá dětem islamistů

Rozhodnutí Norska povolit ženě spjaté s teroristickou organizací Islámský stát (IS) návrat zpět do země by mohlo mít pro vládu premiérky Erny Solbergové dalekosáhlé negativní důsledky. Uvedl to server The Local.

Šéfka norské Konzervativní strany Erna Solbergová

Oslo v úterý oznámilo, že souhlasí s repatriací ženy spojené s Islámským státem a jejích dvou dětí ze Sýrie do Norska. Rozhodnutí bylo přijato z humanitárních důvodů, uvedla norská vláda, podle níž je jedno z dětí vážně nemocné.

Ministerská předsedkyně Solbergová se ale okamžitě stala terčem kritiky. Protiimigrační Strana pokroku, která je v koaliční vládě partnerem konzervativců Solbergové, zdůraznila, že riziko přijetí osoby napojené na Islámský stát svým významem převažuje nad humanitární povinností země vůči zmíněnému dítěti. Strana pokroku tím de facto Solbergovou obvinila, že nestaví bezpečnost Norska na první místo, napsal The Local.

Šéfka Strany pokroku Siv Jensenová prohlásila, že "pohár trpělivosti se naplnil" a že její strana nehodlá zůstávat součástí kabinetu za každou cenu. Strana pokroku předá Solbergové požadavky týkající se další účasti ve vládě, dodala Jensenová.

Odchod Strany pokroku z vlády by potenciálně mohl vést k tomu, že by premiérka Solbergová byla nucena vypsat předčasné volby, uvedl server The Local. Další možností je, že by se Solbergová pokusila s Jensenovou dojednat novou smlouvu. Konzervativci by pak mohli například pokračovat v čele menšinové vlády s podporou Strany pokroku.

Řada regionálních vůdců protiimigrační strany je podle veřejnoprávní televize NRK nakloněna odchodu z koalice. Poslanec za Stranu pokroku Roy Steffensen obvinil na sociálních sítích vládu z "vyjednávání s teroristy". "Teroristé zvítězili," podotkl na twitteru.

Deník The Local ve svém dřívějším článku uvedl, že žena chystající se k návratu do Norska z Blízkého východu je pákistánského původu. V roce 2013 odcestovala do Sýrie, kde se provdala za norského džihádistu, který poté v bojích v syrské občanské válce padl.

Podle televize NRK má být 29letá matka spojená s Islámským státem po příletu do Norska zatčena a obviněna z členství v teroristické organizaci. Její děti ve věku tři a pět let tedy dostanou dočasného opatrovníka.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje