Nová ohniska koronaviru v Evropě vzbuzují obavy z druhé vlny. V Americe nákaza nepolevuje

Ačkoli velká část evropských států pokračuje s uvolňováním koronavirových restrikcí, některé země jako Německo či Španělsko se potýkají s novými ohnisky a diskutují o riziku druhé vlny epidemie.

Koronavirus nepolevuje ani v nejhůře zasažených státech světa USA a Brazílii, které dnes evidovaly vysoké denní bilance infekcí. S rekordními přírůstky se potýká rovněž Indie a některé země Latinské Ameriky, kde část států navíc ještě podle expertů nedosáhla vrcholu epidemie.

USA jsou z hlediska potvrzených případů nákazy i úmrtí nejhůře zasaženou zemí světa. Univerzita Johnse Hopkinse dnes oznámila kolem 35.000 nově zjištěných nákaz v zemi, což je nejvyšší 24hodinový součet od konce dubna. Případy přibývají v Texasu či v Kalifornii. Celková bilance známých nakažených se v USA po týdnech rušení restrikcí přiblížila ke 2,35 milionu.

Vysoké počty nakažených i zemřelých hlásí i latinskoamerické země, kde od začátku pandemie podle propočtů agentury Reuters zemřelo více než 100.000 lidí s covidem-19. Rekordní denní nárůst nakažených oznámilo dnes Mexiko či sousední Guatemala a výrazně vyšší denní nárůst infikovaných nově oznámil Ekvádor. Nejhůře zasaženou zemí v regionu je však nadále Brazílie, která za úterý oznámila 1374 úmrtí s covidem-19 a 39.436 infikovaných. Oba údaje jsou druhé nejvyšší od prvního odhaleného případu v zemi v polovině března.

V Rusku, které je celosvětově co do počtu potvrzených případů infekce na třetím místě, počet nakažených překonal 600.000. V nejhůře zasažené Moskvě se dnes konala slavnostní vojenská přehlídka k 75. výročí válečného vítězství nad nacistickým Německem a kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na defilé omezen.

Právě Američané, Brazilci a Rusové budou mít podle informací ČTK patrně ještě nějakou dobu zapovězený vstup do Evropské unie. O tom, občanům kterých třetích zemí od července otevře EU hranice, dnes jednaly unijní státy, ale ke shodě zatím nedospěly.

Nakažených přibývá i v některých evropských zemích, kde se situace v posledních týdnech vyvíjela pozitivně. Například Španělsko za uplynulý den evidovalo 196 nových infekcí, což je nejvyšší číslo za poslední tři týdny. Polovina těchto případů pochází z metropole Madridu a severovýchodního regionu Aragonie, kde kvůli nové vlně infekcí byla ve čtyřech okresech znovu zavedena některá opatření proti šíření nemoci.

Počet infikovaných stoupá také v Německu. Zatímco v posledních týdnech se denní průměr pozitivních testů pohyboval kolem 350, nyní několik dní v řadě překonává 500. Nárůst nových případů souvisí mimo jiné s propuknutím infekce na jatkách v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve dvou tamních okresech tento týden německé úřady zavedly přísnou karanténu, jež se dotkla asi 640.000 obyvatel. Sousední Rakousko proto varovalo před cestami do této nejlidnatější spolkové země.

Samotný alpský stát však dnes oznámil další uvolňování protikoronavirových opatření: od 1. července ruší omezení pro sportování a zvýší se limity návštěvníků kulturních a společenských akcí. Od začátku následujícího měsíce počítá s volnějším režimem i Belgie, kde budou lidé moci navštěvovat akce ve vnitřních i vnějších prostorách.

Rozsáhlé uvolňování, které na 4. července chystá Británie, dnes v otevřeném dopise kritizovali zdravotničtí experti. Důrazně varovali před "skutečným nebezpečím" druhé vlny infekcí.

Pozitivní zprávy dnes oznámila Francie, která má pátý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 na světě. Dnešní bilance jedenácti úmrtí je nejnižší za posledních pět dní. Celkem v zemi zemřelo 29.731 lidí.

Koronavirové restrikce dnes opět zavedly izraelské a palestinské úřady, v regionu stoupl počet nakažených. Podle expertů to může signalizovat nástup obávané druhé vlny infekce.

V Indii se koronavirus nově potvrdil u rekordních 16.000 lidí. Rekordní nárůst zaznamenalo i hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. Nejvyšší počet případů nákazy od počátku května dnes oznámilo Tokio, nově nakažených je 55. Pevninská Čína v úterý ohlásila 12 nových případů koronaviru. Sedm z nově evidovaných infekcí bylo odhaleno v Pekingu, kde se jedno z tržišť stalo novým ohniskem infekce.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy