Papež František uvedl do úřadu 13 nových kardinálů, jeden se narodil v Československu

Papež František dnes slavnostně uvedl do úřadu 13 nových kardinálů. Je mezi nimi i kanadský jezuita Michael Czerny, který se v roce 1946 narodil v Československu. Mezi novými kardinály mimo jiné odborníci na dialog s islámem a muži naslouchající migrantům, napsala agentura AFP.

Pokaždé je výběr nových kardinálů, "princů církve", chápán jako vytváření sboru, který sdílí vizi argentinského papeže a který jednou zvolí jeho nástupce. Nový papež může být mezi nimi, poznamenala AFP.

Mezi současnými 225 kardinály je ode dneška 128 mužů, kteří nedosáhli věku 80 let a mohou tedy hlasovat při zasedání konkláve - shromáždění, jež rozhoduje o nové hlavě církve. Z těchto volitelů byla více než polovina (52 procent) vybrána přímo Františkem, třetina Benediktem XVI a 14 procent Janem Pavlem II.

Polovina nových kardinálů má profily "misionářů", prohlásil jeden z nově povýšených duchovních, biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, 67letý Španěl stojící v čele Papežské rady pro mezináboženský dialog. Sám býval misionářem, dlouhou dobu strávil v Egyptě a v Súdánu a je označován za znalce islámu.

Španělský arcibiskup Cristóbal López Romero, stojící od roku 2017 v čele arcidiecéze v Rabatu, považuje své povýšení za "povzbuzení" pro "téměř neviditelné" katolické komunity v severní Africe. Maroko, kde je islám státním náboženstvím, má malé katolické společenství složené převážně z migrantů ze subsaharské Afriky.

Dalším z nových kardinálů je například brněnský rodák, jezuita Michael Czerny, jehož před třemi lety František jmenoval tajemníkem vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky. V pátek večer byl Czerny vysvěcen na biskupa. Františka pokládá za hluboce oddaného "církvi zakotvené v moderním světě" v duchu druhého vatikánského koncilu.

Papež opět předvedl pozornost k zastoupení všech kontinentů. Z Asie se kardinálem stal arcibiskup Jakarty Ignatiuse Suharyo Hardjoatmodjo; v Indonésii - stejně jako v Maroku - převažuje muslimská populace. Pokud jde o Afriku, metropolitní arcibiskup Kinshasy Fridolin Ambongo Besungu obdržel červený biret v bazilice svatého Petra v přítomnosti konžského prezidenta. Z Kuby se k novým kardinálům připojil Juan de la Caridad García Rodríguez, havanský arcibiskup. Z Evropanů se kardinálem stal lucemburský arcibiskup.

"Papež často preferuje chudé země, ale Lucembursko nespadá do této kategorie," vysvětloval své překvapení 61letý Jean-Claude Höllerich, který stojí v čele komise biskupských konferencí Evropské unie.

Papež také povýšil na kardinály tři muže, kteří nemohou volit příštího papeže, protože už jim bylo 80. Jedním z nich je litevský jezuita, emeritní arcibiskup Kaunasu Sigitas Tamkevicius, který strávil mnoho let v sovětském vězení za redigování samizdatových novin o pronásledování katolíků. Během loňské cesty do Litvy František navštívil jeho někdejší celu.

Související

Více souvisejících

Papež František Vatikán Církev

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy