Podle Johnsona je hodně pravděpodobné, že k dohodě s EU nedojde

Existuje "velká pravděpodobnost", že se Evropské unii a Británii nepodaří uzavřít dohodu o budoucích obchodních vztazích, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. Informovala o tom agentura Reuters. Londýn i Brusel se ve středu shodly, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno do neděle.

"Musíme dát jasně najevo, že je tu velká pravděpodobnost, že budeme mít řešení podobající se australskému vztahu s EU, spíš než tomu kanadskému," uvedl ministerský předseda. Austrálie na rozdíl od Kanady nemá s evropskou sedmadvacítkou dohodu o volném obchodu. Johnson srovnání s dalekým kontinentem často používá jako příklad toho, že dohoda s EU není třeba. Austrálie však s unií udržuje jen zlomek obchodních vztahů Británie, poznamenává Reuters.

"Myslím si, že je důležité, aby se všichni připravili na australskou možnost," dodal Johnson.

Dosavadní jednání mezi Londýnem a Bruselem byla neúspěšná, průlom nepřinesly ani středeční rozhovory Johnsona s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Vzhledem ke stále nejasné situaci dnes Evropská komise navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií. Podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové mají tato opatření mimo jiné zajistit plynulou leteckou a silniční dopravu v nadcházejících šesti měsících i v případě, že se Brusel a Londýn nedohodnou.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy