NÁZOR: Dokončení plynovodu Nord Stream 2 není rizikem, ale vítězstvím Západu

Dohodou o dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 Spojené státy zdánlivě upřednostnily vztahy s Německem na úkor svých spojenců a partnerů na východě Evropy, uvádí John Deni v komentáři pro server Politico. Profesor z prestižní U.S. Army War College nepovažuje za překvapivé, že země regionu tento vývoj znervózňuje.

Úspěšná záchranné operace

Obavy východoevropských a středoevropských států jsou podle odborníka opodstatněné, sám se však domnívá, že situace paradoxně nakonec může bezpečnost v oblasti posílit.  

Dohodu oznámili minulý měsíc američtí a němečtí představitelé, přičemž představuje konec snah Washingtonu zablokovat dostavbu plynovodu, nastiňuje Deni. Soudí, že z pohledu Spojených států šlo o úspěšnou "záchrannou operaci", protože Nord Stream 2 by zřejmě byl dokončen i přes americké obstrukce.

"A umožněním dostavby plynovodu Spojené státy získaly od Německa jisté důležité závazky a učinily velký krok k obnově vzájemného vztahu," pokračuje profesor. Konstatuje, že Berlín se zavázal investovat do infrastruktury alternativních energetických zdrojů na Ukrajině, uhradit zemi ztráty transitní poplatky, které dosud inkasovala za dodávky ruského plynu skrze své území, pomoci Kyjevu dojednat prodloužení transitních dohod s Moskvou a na Rusko uvalit sankce, pokud bude zneužívat dodávky ropy a plynu jako politickou páku na Ukrajinu.

Navzdory výše uvedenému chápe Deni rozhořčení středoevropských a východoevropských amerických spojenců ohledně zmíněné dohody. Vysvětluje, že z dobrého důvodu vnímají Nord Stream 2 jako geopolitickou  zbraň, nikoliv jako "čistě obchodní projekt", o němž hovoří ruský prezident Vladimir Putin.

Především Polsko a pobaltské státy věří, že plynovod umožní Rusku jednat agresivněji, Ukrajina se zase obává, že možnost obcházet její území při dodávkách ruského plynu štědře platícím zákazníkům v Evropě dále posílí Moskvu, poukazuje expert. Důvody, proč středoevropské a východoevropské země míní, že Spojené státy upřednostnily vztahy s Německem, považuje za jasné, přičemž do jisté míry nejsou daleko od pravdy.

"V posledním desetiletí se Německo stalo klíčovým prvkem americké bezpečnostní a zahraniční politiky v Evropě," píše autor komentáře. Deklaruje, že Německo z politického a ekonomického pohledu představuje prvního mezi rovnými v Evropě, přičemž disponuje větší "měkkou sílu" než Francie, Británie, Itálie či jiné evropské státy.

Důležité bezpečnostní partnerství

Navzdory pandemickým restrikcím Německo převyšuje všechny své sousedy co do dlouhodobých vyhlídek ekonomického růstu, upozorňuje profesor. Doplňuje, že politické volby z posledního desetiletí v kombinaci s ochotou německého byznysu přijmout v mnohem větší míře než jiné evropské země pokročilé informační technologie, robotizaci a další prvky čtvrté průmyslové revoluce vyslaly Německo na cestu stoupající produktivity v příští dekádě.

Deni přiznává, že německé vojenské kapacity stále zaostávají a těmi francouzskými a britskými, ale očekává, že to se v průběhu času změní, jelikož Berlín nadále navyšuje svůj vojenský rozpočet, zatímco Paříž a Londýn čelí mnohem obtížnější finanční situaci. Z pohledu Washingtonu je podle odborníka ještě důležitější, že dohoda o plynovodu Nord Stream 2 odstraňuje velkou překážku pro těsnější bezpečnostní partnerství s Německem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Velmocenské soupeření mezi Spojenými státy na straně jedné a Ruskem a Čínou na straně druhé se zřejmě projeví hybridním způsobem, nikoliv tanky překračujícími hranice, míní profesor. Dodává, že těsné partnerství mezi Washingtonem a Berlínem se z dlouhodobého pohledu pravděpodobně vyplatí nejen těmto aktérům, ale také středoevropským a východoevropským zemím.

Státy tohoto regionu, které geografie nutí hledat si cestu mezi Německem a Ruskem, potřebují Německo pevně zakotvené na Západě a dohoda o plynovodu Nord Stream 2 pomůže zajistit, že tomu tak bude i nadále, věří Deni. Domnívá se, že alternativa, tedy americké sankce vůči německým firmám, by pouze posílily ty hlasy v Berlíně, které volají po méně vyhrazené zahraniční politice vůči velmocenskému soupeření, jež by udržovala obdobný odstup od Ruska i Spojených států.  

"Navíc, Rusko pravděpodobně nikdy nevyužije plnou kapacitu Nord Streamu 2; zajistí to klimatická změna a dlouhodobé trendy ve spotřebě energie napříč Evropou odstupující od fosilních paliv směrem k těm obnovitelným," píše expert. Očekává, že postupem času prodej ruského plynu do Evropy poklesne, což nakonec tak jako tak sníží roli Ukrajiny coby transitní země.

Dohoda o dokončení plynovodu neukončuje snahy Berlína o zvláštní vztahy s Moskvou, jelikož tamní politické elity věří, že evropskou bezpečnosti lze zabezpečit pouze ve spolupráci s Ruskem, nikoliv jemu navzdory, a že provázanost s ním je pro Západ prospěšná, vysvětluje autor komentáře. Dohodu tak označuje za vítězství pro Washington, protože získal do Německa závazky, které by jinak nezískal. A pokud dohoda zajistí, že silná země, jako je Německo, zůstane plně zakotvená na Západě, středoevropské a východoevropské země z ní budou také profitovat, uzavírá Deni.

Související

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

Více souvisejících

plynovod Nord Stream 2 Německo USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé

Dva lidé zemřeli a desítky osob utrpěli zranění při pokračujících nočních ruských útocích na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojence k uvalení dalších protiruských sankcí a k poskytnutí další vojenské pomoci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy