NÁZOR: Dokončení plynovodu Nord Stream 2 není rizikem, ale vítězstvím Západu

Dohodou o dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 Spojené státy zdánlivě upřednostnily vztahy s Německem na úkor svých spojenců a partnerů na východě Evropy, uvádí John Deni v komentáři pro server Politico. Profesor z prestižní U.S. Army War College nepovažuje za překvapivé, že země regionu tento vývoj znervózňuje.

Úspěšná záchranné operace

Obavy východoevropských a středoevropských států jsou podle odborníka opodstatněné, sám se však domnívá, že situace paradoxně nakonec může bezpečnost v oblasti posílit.  

Dohodu oznámili minulý měsíc američtí a němečtí představitelé, přičemž představuje konec snah Washingtonu zablokovat dostavbu plynovodu, nastiňuje Deni. Soudí, že z pohledu Spojených států šlo o úspěšnou "záchrannou operaci", protože Nord Stream 2 by zřejmě byl dokončen i přes americké obstrukce.

"A umožněním dostavby plynovodu Spojené státy získaly od Německa jisté důležité závazky a učinily velký krok k obnově vzájemného vztahu," pokračuje profesor. Konstatuje, že Berlín se zavázal investovat do infrastruktury alternativních energetických zdrojů na Ukrajině, uhradit zemi ztráty transitní poplatky, které dosud inkasovala za dodávky ruského plynu skrze své území, pomoci Kyjevu dojednat prodloužení transitních dohod s Moskvou a na Rusko uvalit sankce, pokud bude zneužívat dodávky ropy a plynu jako politickou páku na Ukrajinu.

Navzdory výše uvedenému chápe Deni rozhořčení středoevropských a východoevropských amerických spojenců ohledně zmíněné dohody. Vysvětluje, že z dobrého důvodu vnímají Nord Stream 2 jako geopolitickou  zbraň, nikoliv jako "čistě obchodní projekt", o němž hovoří ruský prezident Vladimir Putin.

Především Polsko a pobaltské státy věří, že plynovod umožní Rusku jednat agresivněji, Ukrajina se zase obává, že možnost obcházet její území při dodávkách ruského plynu štědře platícím zákazníkům v Evropě dále posílí Moskvu, poukazuje expert. Důvody, proč středoevropské a východoevropské země míní, že Spojené státy upřednostnily vztahy s Německem, považuje za jasné, přičemž do jisté míry nejsou daleko od pravdy.

"V posledním desetiletí se Německo stalo klíčovým prvkem americké bezpečnostní a zahraniční politiky v Evropě," píše autor komentáře. Deklaruje, že Německo z politického a ekonomického pohledu představuje prvního mezi rovnými v Evropě, přičemž disponuje větší "měkkou sílu" než Francie, Británie, Itálie či jiné evropské státy.

Důležité bezpečnostní partnerství

Navzdory pandemickým restrikcím Německo převyšuje všechny své sousedy co do dlouhodobých vyhlídek ekonomického růstu, upozorňuje profesor. Doplňuje, že politické volby z posledního desetiletí v kombinaci s ochotou německého byznysu přijmout v mnohem větší míře než jiné evropské země pokročilé informační technologie, robotizaci a další prvky čtvrté průmyslové revoluce vyslaly Německo na cestu stoupající produktivity v příští dekádě.

Deni přiznává, že německé vojenské kapacity stále zaostávají a těmi francouzskými a britskými, ale očekává, že to se v průběhu času změní, jelikož Berlín nadále navyšuje svůj vojenský rozpočet, zatímco Paříž a Londýn čelí mnohem obtížnější finanční situaci. Z pohledu Washingtonu je podle odborníka ještě důležitější, že dohoda o plynovodu Nord Stream 2 odstraňuje velkou překážku pro těsnější bezpečnostní partnerství s Německem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Velmocenské soupeření mezi Spojenými státy na straně jedné a Ruskem a Čínou na straně druhé se zřejmě projeví hybridním způsobem, nikoliv tanky překračujícími hranice, míní profesor. Dodává, že těsné partnerství mezi Washingtonem a Berlínem se z dlouhodobého pohledu pravděpodobně vyplatí nejen těmto aktérům, ale také středoevropským a východoevropským zemím.

Státy tohoto regionu, které geografie nutí hledat si cestu mezi Německem a Ruskem, potřebují Německo pevně zakotvené na Západě a dohoda o plynovodu Nord Stream 2 pomůže zajistit, že tomu tak bude i nadále, věří Deni. Domnívá se, že alternativa, tedy americké sankce vůči německým firmám, by pouze posílily ty hlasy v Berlíně, které volají po méně vyhrazené zahraniční politice vůči velmocenskému soupeření, jež by udržovala obdobný odstup od Ruska i Spojených států.  

"Navíc, Rusko pravděpodobně nikdy nevyužije plnou kapacitu Nord Streamu 2; zajistí to klimatická změna a dlouhodobé trendy ve spotřebě energie napříč Evropou odstupující od fosilních paliv směrem k těm obnovitelným," píše expert. Očekává, že postupem času prodej ruského plynu do Evropy poklesne, což nakonec tak jako tak sníží roli Ukrajiny coby transitní země.

Dohoda o dokončení plynovodu neukončuje snahy Berlína o zvláštní vztahy s Moskvou, jelikož tamní politické elity věří, že evropskou bezpečnosti lze zabezpečit pouze ve spolupráci s Ruskem, nikoliv jemu navzdory, a že provázanost s ním je pro Západ prospěšná, vysvětluje autor komentáře. Dohodu tak označuje za vítězství pro Washington, protože získal do Německa závazky, které by jinak nezískal. A pokud dohoda zajistí, že silná země, jako je Německo, zůstane plně zakotvená na Západě, středoevropské a východoevropské země z ní budou také profitovat, uzavírá Deni.

Související

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinci loni bez vědomí Zelenského poškodili Nord Stream, tvrdí WP a Spiegel

Operaci, která loni vedla k poškození plynovodů Nord Stream, měl podle nejnovějších zjištění koordinovat velitel ukrajinských speciálních jednotek. Jde o dosud největší odhalení, které propojuje ukrajinské vojenské a bezpečností činitele s kontroverzní sabotáží, kterou Západ neváhal označit za nebezpečný útok na evropskou energetiku. 

Více souvisejících

plynovod Nord Stream 2 Německo USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 7 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy