NÁZOR: Dokončení plynovodu Nord Stream 2 není rizikem, ale vítězstvím Západu

Dohodou o dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 Spojené státy zdánlivě upřednostnily vztahy s Německem na úkor svých spojenců a partnerů na východě Evropy, uvádí John Deni v komentáři pro server Politico. Profesor z prestižní U.S. Army War College nepovažuje za překvapivé, že země regionu tento vývoj znervózňuje.

plynovod Nord Stream 2

Úspěšná záchranné operace

Obavy východoevropských a středoevropských států jsou podle odborníka opodstatněné, sám se však domnívá, že situace paradoxně nakonec může bezpečnost v oblasti posílit.  

Dohodu oznámili minulý měsíc američtí a němečtí představitelé, přičemž představuje konec snah Washingtonu zablokovat dostavbu plynovodu, nastiňuje Deni. Soudí, že z pohledu Spojených států šlo o úspěšnou "záchrannou operaci", protože Nord Stream 2 by zřejmě byl dokončen i přes americké obstrukce.

"A umožněním dostavby plynovodu Spojené státy získaly od Německa jisté důležité závazky a učinily velký krok k obnově vzájemného vztahu," pokračuje profesor. Konstatuje, že Berlín se zavázal investovat do infrastruktury alternativních energetických zdrojů na Ukrajině, uhradit zemi ztráty transitní poplatky, které dosud inkasovala za dodávky ruského plynu skrze své území, pomoci Kyjevu dojednat prodloužení transitních dohod s Moskvou a na Rusko uvalit sankce, pokud bude zneužívat dodávky ropy a plynu jako politickou páku na Ukrajinu.

Navzdory výše uvedenému chápe Deni rozhořčení středoevropských a východoevropských amerických spojenců ohledně zmíněné dohody. Vysvětluje, že z dobrého důvodu vnímají Nord Stream 2 jako geopolitickou  zbraň, nikoliv jako "čistě obchodní projekt", o němž hovoří ruský prezident Vladimir Putin.

Především Polsko a pobaltské státy věří, že plynovod umožní Rusku jednat agresivněji, Ukrajina se zase obává, že možnost obcházet její území při dodávkách ruského plynu štědře platícím zákazníkům v Evropě dále posílí Moskvu, poukazuje expert. Důvody, proč středoevropské a východoevropské země míní, že Spojené státy upřednostnily vztahy s Německem, považuje za jasné, přičemž do jisté míry nejsou daleko od pravdy.

"V posledním desetiletí se Německo stalo klíčovým prvkem americké bezpečnostní a zahraniční politiky v Evropě," píše autor komentáře. Deklaruje, že Německo z politického a ekonomického pohledu představuje prvního mezi rovnými v Evropě, přičemž disponuje větší "měkkou sílu" než Francie, Británie, Itálie či jiné evropské státy.

Důležité bezpečnostní partnerství

Navzdory pandemickým restrikcím Německo převyšuje všechny své sousedy co do dlouhodobých vyhlídek ekonomického růstu, upozorňuje profesor. Doplňuje, že politické volby z posledního desetiletí v kombinaci s ochotou německého byznysu přijmout v mnohem větší míře než jiné evropské země pokročilé informační technologie, robotizaci a další prvky čtvrté průmyslové revoluce vyslaly Německo na cestu stoupající produktivity v příští dekádě.

Deni přiznává, že německé vojenské kapacity stále zaostávají a těmi francouzskými a britskými, ale očekává, že to se v průběhu času změní, jelikož Berlín nadále navyšuje svůj vojenský rozpočet, zatímco Paříž a Londýn čelí mnohem obtížnější finanční situaci. Z pohledu Washingtonu je podle odborníka ještě důležitější, že dohoda o plynovodu Nord Stream 2 odstraňuje velkou překážku pro těsnější bezpečnostní partnerství s Německem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Velmocenské soupeření mezi Spojenými státy na straně jedné a Ruskem a Čínou na straně druhé se zřejmě projeví hybridním způsobem, nikoliv tanky překračujícími hranice, míní profesor. Dodává, že těsné partnerství mezi Washingtonem a Berlínem se z dlouhodobého pohledu pravděpodobně vyplatí nejen těmto aktérům, ale také středoevropským a východoevropským zemím.

Státy tohoto regionu, které geografie nutí hledat si cestu mezi Německem a Ruskem, potřebují Německo pevně zakotvené na Západě a dohoda o plynovodu Nord Stream 2 pomůže zajistit, že tomu tak bude i nadále, věří Deni. Domnívá se, že alternativa, tedy americké sankce vůči německým firmám, by pouze posílily ty hlasy v Berlíně, které volají po méně vyhrazené zahraniční politice vůči velmocenskému soupeření, jež by udržovala obdobný odstup od Ruska i Spojených států.  

"Navíc, Rusko pravděpodobně nikdy nevyužije plnou kapacitu Nord Streamu 2; zajistí to klimatická změna a dlouhodobé trendy ve spotřebě energie napříč Evropou odstupující od fosilních paliv směrem k těm obnovitelným," píše expert. Očekává, že postupem času prodej ruského plynu do Evropy poklesne, což nakonec tak jako tak sníží roli Ukrajiny coby transitní země.

Dohoda o dokončení plynovodu neukončuje snahy Berlína o zvláštní vztahy s Moskvou, jelikož tamní politické elity věří, že evropskou bezpečnosti lze zabezpečit pouze ve spolupráci s Ruskem, nikoliv jemu navzdory, a že provázanost s ním je pro Západ prospěšná, vysvětluje autor komentáře. Dohodu tak označuje za vítězství pro Washington, protože získal do Německa závazky, které by jinak nezískal. A pokud dohoda zajistí, že silná země, jako je Německo, zůstane plně zakotvená na Západě, středoevropské a východoevropské země z ní budou také profitovat, uzavírá Deni.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Bývalá členka IS se omluvila Británii, chce se vrátit domů

15.09.2021 15:05 Shamima Begumová, která se narodila v Británii a v 15 letech se v Sýrii přidala k teroristické…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Putin je kvůli koronaviru v izolaci

14.09.2021 17:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí…

Británie přeočkuje třetí dávkou vakcíny starší 50 let

14.09.2021 16:39 Britská vláda dnes přijala doporučení poradního panelu ohledně třetí, posilovací dávky vakcíny…

Problémem Sýrie je podle Putina přítomnost cizích vojáků v zemi

14.09.2021 08:11 Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie,…

Norové odvolili, podle odhadů vyhráli sociální demokraté

13.09.2021 21:41 Aktualizováno Dnešní norské parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála sociálnědemokratická Dělnická strana …

Související:

Právě se děje

reklama