Putin prosazuje summit stálých členů Rady bezpečnosti OSN

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl uspořádat letos summit stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN, na němž by se měly projednat otázky světového významu. Putin se tak vyjádřil v Jeruzalémě, kde se zúčastnil fóra pořádaného k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle prezidenta by měli zástupci stálých členů RB OSN - tedy Ruska, USA, Číny, Francie a Británie - v době panující nestability "bránit mír a civilizaci".

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).
doporučujeme

"Zanedbání v minulosti a neshody v otázce hrozeb mohou mít hrozné důsledky. Měli bychom nejen mít odvahu říci to přímo, ale také udělat vše, co je v našich silách, k ochraně míru... Rusko je na tuto vážnou debatu připraveno," řekl Putin na jeruzalémském fóru.

Některým politikům, jichž by se toto setkání týkalo, to už nabídl a setkal se prý s kladnou reakcí. Jednat by se podle něj mohlo v kterékoli zemi a na jakémkoli místě planety, jež bude pro ostatní přijatelné.

V Moskvě se mají letos v květnu konat velké oslavy konce druhí světové války. "Domnívám se, že uspořádat takový summit v roce 2020 by bylo významné a symbolické, protože si připomeneme 75 let od ukončení 2. světové vály a založení OSN," řekl Putin.

Agentura AFP poznamenala, že Moskva se ve své zahraničí politice rozchází se Západem v mnoha problémech od války v Sýrii, přes Ukrajinu po venezuelskou krizi. Nemá stejný názor s USA ani v otázce Íránu. Putin ve svém návrhu hovořil konkrétně pouze o Libyi, která byla o víkendu předmětem berlínského jednání, jehož se ruský prezident zúčastnil. "Musíme se k tomuto tématu vrátit v RB OSN a přijmout odpovídající rezoluci. Existuje mnoho dalších problémů," řekl dnes šéf Kremlu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama