Putin prosazuje summit stálých členů Rady bezpečnosti OSN

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl uspořádat letos summit stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN, na němž by se měly projednat otázky světového významu. Putin se tak vyjádřil v Jeruzalémě, kde se zúčastnil fóra pořádaného k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle prezidenta by měli zástupci stálých členů RB OSN - tedy Ruska, USA, Číny, Francie a Británie - v době panující nestability "bránit mír a civilizaci".

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).
doporučujeme

"Zanedbání v minulosti a neshody v otázce hrozeb mohou mít hrozné důsledky. Měli bychom nejen mít odvahu říci to přímo, ale také udělat vše, co je v našich silách, k ochraně míru... Rusko je na tuto vážnou debatu připraveno," řekl Putin na jeruzalémském fóru.

Některým politikům, jichž by se toto setkání týkalo, to už nabídl a setkal se prý s kladnou reakcí. Jednat by se podle něj mohlo v kterékoli zemi a na jakémkoli místě planety, jež bude pro ostatní přijatelné.

V Moskvě se mají letos v květnu konat velké oslavy konce druhí světové války. "Domnívám se, že uspořádat takový summit v roce 2020 by bylo významné a symbolické, protože si připomeneme 75 let od ukončení 2. světové vály a založení OSN," řekl Putin.

Agentura AFP poznamenala, že Moskva se ve své zahraničí politice rozchází se Západem v mnoha problémech od války v Sýrii, přes Ukrajinu po venezuelskou krizi. Nemá stejný názor s USA ani v otázce Íránu. Putin ve svém návrhu hovořil konkrétně pouze o Libyi, která byla o víkendu předmětem berlínského jednání, jehož se ruský prezident zúčastnil. "Musíme se k tomuto tématu vrátit v RB OSN a přijmout odpovídající rezoluci. Existuje mnoho dalších problémů," řekl dnes šéf Kremlu.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bankéři: Dopady epidemie Covid-19 na ekonomiku už jsou znát

28.02.2020 15:52 Dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují, varoval dnes guvernér…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Švýcarsko zakázalo akce s více než 1000 osob, týká se to i ženevského…

28.02.2020 13:39 Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob.…

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

28.02.2020 13:11 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama