Rusko jedná s Tureckem o další dodávce S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to dnes řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Raketový systém S-400
doporučujeme

Turecká vláda podepsala kontrakt na ruský protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč) v prosinci 2017. Spojené státy a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizovaly. Ruské rakety země-vzduch jsou podle nich pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní.

Z informace Interfaxu vyplývá, že jednání o další dodávce už pokročila. Rozhovory se týkají způsobu financování a termínu dodávek, téměř u konce je podle Michejeva i diskuse o možné lokalizaci výroby, tedy o přenesení výroby části komponentů do Turecka. Už v červnu Kreml oznámil, že kontrakt z roku 2017 předpokládá i částečné předání technologických postupů turecké straně.

Rakety S-400 Triumf vyrábí ruská zbrojovka Almaz-Antej. Jsou určeny k obraně proti strategickému a taktickému letectvu protivníka, proti útoku balistických raket a nadzvukových bojových prostředků. Systém je podle výrobce schopen zasahovat cíle ve vzdálenosti do 400 kilometrů a ve výši několika metrů až několika desítek kilometrů.

Západní experti srovnávají účinnost raket S-400 s americkým protiraketovým systémem Patriot, který Washington původně Ankaře nabízel. Jednání podle tureckých médií ztroskotalo hlavně na tom, že Pentagon odmítal přenést část výrobního procesu do Turecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

28.01.2020 21:15 Rusko dnes v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Rusko spustilo velkou záchrannou akci, s rybáři se utrhla kra

28.01.2020 18:55 Ruské záchranné složky se snaží dostat na pevninu asi 600 rybářů, s nimiž se dnes u pobřeží…

Zelenskyj uráží oběti nacistů? Kreml se opřel do ukrajinského prezidenta

28.01.2020 17:46 Rusko kritizovalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že svým tvrzením o spoluvině…

V Donbasu stále řinčí zbraně. Kolik loni zahynulo civilistů?

28.01.2020 16:06 V loňském roce zemřelo v důsledku ozbrojených střetů ve východoukrajinském Donbasu devatenáct…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama