Rusko-německé vztahy podle Lavrova potřebují nový začátek

Rusko-německé vztahy vyžadují přehodnocení a restart, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov při schůzce s delegaci německé opoziční krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Spolupředseda AfD Tino Chrupalla si postěžoval, že protiruské sankce poškodily Německo.

Sergej Lavrov
doporučujeme

"Velice si ceníme vašeho přispění k podpoře našich vztahů, které potřebují přehodnocení a možná i to, čemu je dnes zvykem říkat restart," řekl Lavrov německým hostům. Ve vztazích mezi Berlínem a Moskvou se podle ministra nahromadilo "nemálo vážných problémů, které se dále množí", a proto je důležitý dialog po všech spojnicích, mezivládní, meziparlamentní i mezi lidmi.

Lavrov podle agentury TASS také vyjádřil údiv nad snahami "oficiálního Berlína" klást překážky nynější návštěvě delegace největší opoziční poslanecké skupiny ve Spolkovém sněmu. Zdůraznil, že naopak Rusko nikdy nebrání snahám představitelů jiných zemí rozvíjet vztahy s ruskou opozicí, a to přesto, že nejde o opozici parlamentní, ale nesystémovou.

"Vždy jsme říkali, že sankce způsobily velké škody naší zemi. Podstatně se zmenšil vývoz, což se projevilo množstvím zaniklých pracovních míst. Všechno to souvisí s politikou Spojených států a Evropské unie," prohlásil Chrupalla.

Lavrov před měsícem ohlásil, že kvůli západním protiruským sankcím Rusko uplatní odvetné sankce proti vedoucím aparátů nejvyšších představitelů německého a francouzského státu. EU v říjnu na podnět Paříže a Berlína přijala sankce proti ruským představitelům z blízkého okolí prezidenta Vladimira Putina v reakci na otrávení ruského opozičníka Alexeje Navalného, kterého se podařilo vyléčit v Německu. Na černé listině se ocitly osoby, které EU viní z použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven.

EU z německého podnětu uvalila na Rusy sankce také za hackerský útok na Spolkový sněm. Soud v Berlíně se rovněž začal zabývat loňskou vraždou Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho, která je vedle otravy Navalného nebo dění na Ukrajině a v Bělorusku zdrojem napětí v německo-ruských vztazích. Berlín opakovaně varoval Moskvu, že musí počítat s odpovídající německou reakcí, pokud soud zjistí, že za vraždou stojí Rusko. Moskva podíl na vraždě odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama