Rusko-německé vztahy podle Lavrova potřebují nový začátek

Rusko-německé vztahy vyžadují přehodnocení a restart, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov při schůzce s delegaci německé opoziční krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Spolupředseda AfD Tino Chrupalla si postěžoval, že protiruské sankce poškodily Německo.

Sergej Lavrov

"Velice si ceníme vašeho přispění k podpoře našich vztahů, které potřebují přehodnocení a možná i to, čemu je dnes zvykem říkat restart," řekl Lavrov německým hostům. Ve vztazích mezi Berlínem a Moskvou se podle ministra nahromadilo "nemálo vážných problémů, které se dále množí", a proto je důležitý dialog po všech spojnicích, mezivládní, meziparlamentní i mezi lidmi.

Lavrov podle agentury TASS také vyjádřil údiv nad snahami "oficiálního Berlína" klást překážky nynější návštěvě delegace největší opoziční poslanecké skupiny ve Spolkovém sněmu. Zdůraznil, že naopak Rusko nikdy nebrání snahám představitelů jiných zemí rozvíjet vztahy s ruskou opozicí, a to přesto, že nejde o opozici parlamentní, ale nesystémovou.

"Vždy jsme říkali, že sankce způsobily velké škody naší zemi. Podstatně se zmenšil vývoz, což se projevilo množstvím zaniklých pracovních míst. Všechno to souvisí s politikou Spojených států a Evropské unie," prohlásil Chrupalla.

Lavrov před měsícem ohlásil, že kvůli západním protiruským sankcím Rusko uplatní odvetné sankce proti vedoucím aparátů nejvyšších představitelů německého a francouzského státu. EU v říjnu na podnět Paříže a Berlína přijala sankce proti ruským představitelům z blízkého okolí prezidenta Vladimira Putina v reakci na otrávení ruského opozičníka Alexeje Navalného, kterého se podařilo vyléčit v Německu. Na černé listině se ocitly osoby, které EU viní z použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven.

EU z německého podnětu uvalila na Rusy sankce také za hackerský útok na Spolkový sněm. Soud v Berlíně se rovněž začal zabývat loňskou vraždou Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho, která je vedle otravy Navalného nebo dění na Ukrajině a v Bělorusku zdrojem napětí v německo-ruských vztazích. Berlín opakovaně varoval Moskvu, že musí počítat s odpovídající německou reakcí, pokud soud zjistí, že za vraždou stojí Rusko. Moskva podíl na vraždě odmítá.

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Související:

Právě se děje

reklama