Rusko se nebrání setkání Putina s Bidenem, kdyby USA navrhly schůzku

Rusko je připraveno posoudit případný návrh na setkání prezidentů Vladimira Putina a Joea Bidena na okraj nadcházejícího summitu skupiny G20, pokud se takový návrh objeví. Prohlásil to dnes v ruské televizi šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Mnohokrát jsme hovořili o tom, že nikdy neodmítáme setkání. Pokud návrh přijde, posoudíme jej," řekl Lavrov podle agentury TASS.

Jestli si někdo myslí, že už zazněl signál o připravenosti k takové schůzce od Bidena, tak se toto přesvědčení opírá jen o jeho vyjádření, že to "posoudí", řekl Lavrov. Dodal, že takové vyjádření bylo jistě určeno spíše novinářům a analytikům, než aby šlo o "reálnou politiku".

Lavrov ve stejném rozhovoru označil za "lež" tvrzení amerických představitelů, že Rusko odmítá návrhy na jednání o politickém urovnání "nynější situace na Ukrajině a okolo ní".

Připustil také, že otázku dialogu mezi Ruskem a Západem by mohl nastolit turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při středeční schůzce s Putinem v Astaně v Kazachstánu. "Pokud turečtí kolegové o tom přemýšleli, budou mít k tomu vynikající příležitost tento týden během schůzky prezidentů Erdogana a Putina v Astaně. Zatím jsme kromě veřejných oznámení nic víc neslyšeli," řekl ruský ministr.

Biden v neděli hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a oba představitelé podle Bílého domu a mluvčího německé vlády odsoudili ruský pokus o anexi ukrajinského území i jaderné výhrůžky zaznívající z Moskvy. Hrozby jadernými zbraněmi označili Biden a Scholz za "nezodpovědné" a shodli se, že případné použití jaderných zbraní by mělo pro Rusko "mimořádně závažné důsledky". Podle Bílého domu americký prezident a německý kancléř rovněž zopakovali, že nadále chtějí "Rusko pohnat k zodpovědnosti za jeho brutální akce a poskytnout bezpečnostní a hospodářskou pomoc Ukrajině".

Podle agentury DPA byl rozhovor přípravou na nadcházející schůzky ve formátu G7 a G20, které se budou věnovat mimo jiné důsledkům ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února.

Sám Lavrov v červenci předčasně opustil schůzku ministrů zahraničí G20 na indonéském ostrově Bali poté, co čelil kritice za ruskou invazi na Ukrajinu. Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali i recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov "nedodržení protokolu" ze strany představitelů Západu označil za rusofobii. "Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost," řekl tehdy Lavrov. Diskuse Západu "se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině," dodal.

Ruský ministr se na Bali sešel se svými protějšky z Číny, Turecka, Argentiny, Brazílie, Indie a Jižní Koreje.

Související

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.
Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy