Rusko slaví výročí konce války kvůli koronaviru jen skromně

Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní. Podle agentury AFP to dnes prohlásil v Moskvě prezident Vladimir Putin při příležitosti oslav 75. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války.

Kvůli pandemii způsobené koronavirem jsou však oslavy velice komorní, plánovanou vojenskou přehlídku úřady odložily na pozdější, dosud neurčené datum.

"Víme a pevně věříme, že jsme neporazitelní, když stojíme při sobě," řekl Putin při krátkém proslovu proneseném před památníkem padlých nedaleko Kremlu. Oslavy konce Velké vlastenecké války, jak se v Rusku říká druhé světové válce, jsou v zemi téměř posvátným dnem, poznamenává AFP.

Šéf Kremlu ve svém proslovu nezmínil pandemii covidu-19, která letošní významné oslavy porážky nacistického Německa silně poznamenala. Úřady musely odložit očekávanou velkou vojenskou přehlídku, při níž měla armáda předvést na Rudém náměstí nejmodernější vybavení před zraky řady zahraničních státníků a demonstrovat tak geopolitickou moc Ruska. Putin však znovu slíbil, opět bez zmínky o koronaviru, že země oslaví vítězství nad nacisty "patřičným způsobem" později.

Prezident na začátku krátkého proslovu poklekl na koleno před památníkem neznámého vojína pod červenými zdmi Kremlu a složil k němu kytici červených růží. Následně vzdal hold asi 27 milionům zemřelých bojovníků Sovětského svazu v druhé světové válce a válečným veteránům. "Zachránili vlast, život následující generace, osvobodili Evropu, bránili svět," řekl prezident. "Naši veteráni bojovali za život proti smrti, jejich solidarita, jejich odhodlání pro nás navždy zůstanou příkladem," dodal. "Skláníme se před vzpomínkou na ty, kteří se z války nevrátili," prohlásil Putin. Poté držel minutu ticha.

Kolem něj stáli se značným odstupem vojáci v uniformách. Putin se již před několika měsíci uchýlil do své rezidence na předměstí Moskvy, kde pobývá v izolaci.

Jedinou částí vojenské přehlídky, která se dnes odehrála, byl přelet vojenských letadel. Nad Moskvou přeletěly desítky stíhaček, průzkumných i zásobovacích letadel a helikoptér, nad Rudým náměstím pak jedna z letek vykreslila kouřem ruskou trikolóru. Podobné přelety se dnes odehrají také v dalších 46 ruských městech.

Část oslav veřejnosti se podle agentury TASS přesunula na internet. Lidé mohou na speciální připomínkovou webovou stránku nahrávat fotky svých předků a psát o jejich příbězích z války. Ty se pak budou vysílat na celostátních televizních kanálech či na obrazovkách v metru. Ve 29 městech se také bude konat ohňostroj.

Rusko eviduje již téměř 200.000 potvrzených případů koronaviru od začátku pandemie, je v tomto ohledu pátou nejhůře zasaženou zemí na světě. Infikovaných tam přitom v posledním týdnu přibývá každodenně více než 10.000. Počty zemřelých hlášené Moskvou jsou však oproti podobně postiženým státům nízké, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podle úřadů dosud podlehlo 1827 pacientů.

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

II. světová válka Rusko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy